Zúčastněte se besedy rektora Ostravské univerzity Petra Kopeckého s politologem a sociologem Jacquesem Rupnikem. Společně posluchačům přiblíží formování demokratické společnosti ve střední Evropě i důvody, proč se v poslední době cesty Evropanů mnohdy rozchází s cestami směřujícími k liberální demokracii. Společně rovněž rozeberou hrozby, jimž musí současná společnost čelit a jež mohou vést k odklonu od demokratických principů evropské společnosti.

Beseda se koná 13. listopadu od 18:30 v OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví. OUshop najdete ve Welcome centre Ostravské univerzity na ulici Mlýnská 5 v centru Ostravy. Akce se bude konat v rámci Týdne humanitních věd, jenž bude probíhat až do pondělí 20. listopadu.

Součástí programu bude také křest poslední knihy Jacquese Rupnika s názvem Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem. Levicový intelektuál Josef Guttmann se na počátku třicátých let minulého století stal členem vedení Komunistické strany Československa. Se stranou se rozešel kvůli strategii Kominterny, která v roce 1933 pomohla Hitlerovi k moci. Z ostrého kritika Stalinovy diktatury i jeho zahraniční politiky se stal význačný levicový oponent. Československo Josef Guttmann opustil koncem roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymem působil jako přední znalec dění v sovětském bloku a kritik totalitarismu.

Knihu Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem bude možné si v rámci akce zakoupit dokonce s dvacetiprocentní slevou a zároveň si ji nechat podepsat jejím autorem.

Besedy, křty knih, workshopy pro širokou veřejnost – to je Týden humanitních věd

Jacques Rupnik převezme ocenění na Akademickém dni

Následující den po besedě se koná Akademický den OU, který univerzita každoročně pořádá v období blízkém 17. listopadu, čase, kdy si připomínáme podstatu a důležitost demokratických hodnot. Na tomto akademickém dni rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký slavnostně předá ocenění právě profesoru Jacquesi Rupnikovi za zásluhy o svobodu a demokracii.

Jacques Rupnik v loňském roce věnoval Ostravské univerzitě přes patnáct set dokumentů v českém, slovenském, francouzském či anglickém jazyce z oblasti mezinárodních vztahů, politologie, historie nebo práva. Umístěny jsou v Univerzitní knihovně, a to ve Studovně Jacquese Rupnika, kterou francouzský politolog osobně navštívil a slavnostně otevřel. „Rozloučit se s knihami není těžké, pokud člověk ví, že prožijí další a další životy, tedy tolik životů, kolik budou mít čtenářů. Snad jsem tímto trochu přispěl k vyplnění některých mezer ve fondu Ostravské univerzity,“ uvedl tehdy Jacques Rupnik.

Publikaci Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem zakoupíte v našem OUshopu. OUshop je název nově otevřených prostor určených nejen pro prodej univerzitních předmětů a publikací z pera akademiků Ostravské univerzity a dalších, ale také pro setkávání při komornějších kulturních a společenských akcích. Prodejna je otevřena každý všední den od 9. do 17. hodiny.