Brněnská primatoložka Klára Petrželková několik let zkoumala gorily a další zvířata v Tanzanii, Ugandě i Středoafrické republice. Společně s kolegyněmi z Ústavu biologie obratlovců sepsala a šíří výzvu VĚDMA, která volá po podpoře vědkyň s malými dětmi. Chce, aby existovala schůdná cesta pro matky, které chtějí vedle dítěte i naplno pracovat.

Výzva Vědma, kterou Petrželková spoluutvářela, mimo jiné navrhuje více dětských skupin na univerzitách a vědeckých pracovištích nebo dotaci na hlídání předškolkových dětí. „Neříkám, že vědkyně mají dávat děti do jeslí od tří měsíců, tak jako ve Francii. Ale Česká republika má extrémně dlouhou mateřskou a rodičovskou dovolenou, ženy tím přicházejí o šanci prorazit ve své profesi. Měly by mít volbu, musí tu být alternativa. Žena má mít možnost sama se rozhodnout, jestli to tak chce nebo ne,“ apeluje Petrželková, matka čtyřleté Lucie.
Celý rozhovor najdete na Universitas.cz.