Vánoce – čas klidu, pohody a tradic, který spojuje lidi po celém světě, přitom každý je prožívá trochu jinak. Co pro někoho znamená kapr a bramborový salát, může pro jiného symbolizovat puding, krocan, treska nebo dýňový koláč.
Ostravská univerzita hostí mnoho osobností z různých koutů světa přinášejících do českého prostředí své unikátní pohledy a zkušenosti. Jaké české tradice je překvapily? A jak vypadá Štědrý večer v zahraničí? Na to se redakce OU@live ptala ve vánoční anketě.
„Doufám, že letos ochutnám tradičního kapra“
Kath Khangpiboon pochází z Bangkoku v Thajsku. Je sociální pracovnicí, v současné době je v druhém ročníku doktorského studia Sociální práce na Fakultě sociálních studií – její výzkum se zaměřuje na sociální práci s transgender osobami.
Jak se obvykle slaví Vánoce ve vaší domovské zemi? Existují nějaké jedinečné tradice nebo pokrmy specifické pro tento svátek?
V Thajsku se Vánoce slaví dvěma různými způsoby. Z náboženského hlediska se připomínají v katedrálách, kde oslavy často zahrnují ohňostroje a vyprávění o historii tamní křesťanské komunity. Naopak z komerčního pohledu se Vánoce odehrávají v nákupních centrech, která zdobí zelené a červené dekorace, obří vánoční stromy a působivé světelné instalace, se kterými se mnoho lidí rádo fotí. Běžnou tradicí v Thajsku je výměna dárků – ta probíhá mezi přáteli, kolegy, spolužáky nebo širší rodinou. Vánoce se také často mísí s oslavami Nového roku.
Na rozdíl od Evropy však nejsou v Thajsku svátky tak dlouhé, navzdory vánoční hudbě a výzdobě zůstává navíc počasí teplé. Já osobně Vánoce tradičně neslavím a na dárky od Santa Clause nečekám. Moje zkušenosti s Vánocemi tak pocházejí především z filmů a zahraničních seriálů, které mám ráda pro jejich pohodovou a sváteční atmosféru.
Znáte některé z českých vánočních tradic? Překvapilo vás na nich něco?
Moc se těším na české vánoční tradice, zejména na návštěvu vánočních trhů, což bylo něco, na co jsem se těšila už před příjezdem sem. Chladné počasí a sváteční atmosféra na trzích jsou pro mě zcela nové – je krásné sledovat rodiny, jak nakupují vánoční dobroty a dekorace. Vyzkoušela jsem dokonce některá jídla, která jsem dosud neochutnala. V Ostravě jsem se zúčastnila taky slavnostního rozsvícení vánočního stromu – byla to kouzelná zkušenost s obrovským davem lidí, vyhlídkovým kolem s dlouhými frontami a svařeným vínem, které jsem si velmi oblíbila.
O českých vánočních tradicích se stále dozvídám něco nového, ale vybavuji si scénu z českého filmu Pelíšky, kde se živá ryba uchovává ve vaně před tím, než je připravena jako vánoční pokrm. Tento film mi přiblížil český rodinný život a doufám, že letos právě tradičního českého kapra ochutnám. Také se ráda procházím kolem krásně vyzdobených domů a nedávno jsem se zúčastnila balení dárků na FSS pro děti, což ve mně zanechalo hřejivý a intenzivní pocit.
Jak plánujete oslavit Vánoce letos? Budete v České republice, nebo v zahraničí?
Letos plánuji oslavit Vánoce se členy FSS, abych jim vyjádřila vděčnost za jejich neuvěřitelnou podporu během mého studia a aktivit. Profesorů a zaměstnanců fakulty si velmi vážím, skvěle se o mě starají. Na svátky tedy zůstanu v Česku, mám taky plány s Thajskou studentskou asociací v Praze.
Chtěla bych navštívit co nejvíce vánočních trhů, a pokud to čas dovolí, ráda bych připravila i toho kapra. Na mém seznamu je taky sledování vánočního filmu, například Pelíšků. Přeji vám všem šťastné a pohodové svátky plné radosti a vzácných chvil! Šťastné a veselé!
„V Portugalsku rodiny často slaví Vánoce o půlnoci“
Doktor Paulo Silva pochází z města Guimarães, často označovaného jako kolébka Portugalska. Je výzkumným pracovníkem na Pedagogické fakultě, má doktorát z informačních věd a technologií, který získal na Univerzitě v Coimbře v Portugalsku. Věnuje se modelování dat, ochraně soukromí dat, výpočetním clusterům, strojovému učení a internetu věcí. Na univerzitě působí jakožto správce dat a „data steward“ aktivně přispívající do projektů, jako jsou LERCO a DigiWELL.
Jak se obvykle slaví Vánoce ve vaší domovské zemi? Jsou nějaké specifické tradice nebo pokrmy spojené s tímto svátkem?
Na severu Portugalska jsou Vánoce výjimečnou rodinnou oslavou plnou tradic. Jedním z vrcholů je Consoada de Natal na Štědrý večer – večeře, která zahrnuje bacalhau (sušenou solenou tresku) podávanou s bramborami a dušenou zeleninou. Rodiny se scházejí kolem stolu, aby si tuto večeři vychutnaly, a poté následuje řada dezertů, jako jsou rabanadas (portugalská varianta francouzského toustu), aletria (sladký pudink z tenkých nudlí), bolo rei (královský koláč) a další dobroty.
Znáte nějaké české vánoční tradice? Překvapilo vás na nich něco?
České tradice znám. Co mě zpočátku překvapilo, je fakt, že 24., 25. a 26. prosince jsou svátky, zatímco v Portugalsku je svátkem pouze 25. prosinec, a 24. je obvykle běžným pracovním dnem, kdy lidé někdy odcházejí z práce dříve, pokud je to možné. Dalším rozdílem je, že v Česku je ústřední postavou „Ježíšek“, zatímco v Portugalsku je to Santa Claus (nebo Pai Natal).
V Portugalsku naše rodiny navíc často slaví Vánoce o půlnoci. Večeři Consoada de Natal máme obvykle do 22 nebo 23 hodin a o půlnoci přichází „Santa Claus“, aby rozdal dárky – i když některé dárky si necháváme až na ráno 25. prosince.
Jak plánujete oslavit Vánoce letos? Budete v České republice nebo v zahraničí?
Letos zůstaneme v České republice s českou částí rodiny.
„Polské, ukrajinské i české Vánoce spojují společné slovanské zvyky“
Docent Alexandr Vovk je uznávaným operním pěvcem a pedagogem na Katedře sólového zpěvu Fakulty umění OU. Narodil se na Ukrajině, žil v Polsku i na Slovensku a od roku 1999 působí v České republice.
Jak se obvykle slaví Vánoce v zemi, odkud pocházíte? Jsou pro ni typické nějaké specifické tradice či vánoční pokrmy?
Polské, ukrajinské i české Vánoce spojují společné slovanské zvyky i sváteční symboly – stromeček, jesličky, koleda… to máme do velké míry společné. Liší se například štědrovečerní večeře, pro Polsko je typická třeba houbová polévka s kluskami (noky), na Ukrajině zase nechybí tradiční boršč.
Dodržujete v rodině nějaké české tradice? Zaujalo nebo překvapilo vás na nich něco?
České Vánoce mám rád, dodržujeme celou řadu tradic. Můj syn se už totiž v Česku narodil a naše rodinné Vánoce u nás „řídí“ – od zdobení stromečku, až po rozkrajování jablka.
Jak plánujete prožít letošní Vánoce? Budete je trávit v České republice nebo v zahraničí?
Vánoce oslavíme s rodinou doma v Česku. Plánuji taky návštěvu příbuzných v polském Krakově, což je město, kde jsem žil část života a které mě nejen o svátcích velmi nabíjí.
„Moji přátelé v USA si s úsměvem představují, že malé miminko přináší dárky“
Doktorka Dawn Norris je socioložka pocházející ze Spojených států. Zabývá se tím, jak lidé přemýšlejí o práci a nezaměstnanosti, zejména v obdobích společenských změn. Před osmi měsíci se přestěhovala do Ostravy, aby pracovala v Sociální laboratoři projektu REFRESH podporovaném grantem EU.
Jak se obvykle slaví Vánoce ve vaší zemi? Máte nějaké jedinečné tradice nebo jídla, která jsou pro tento svátek typická?
V USA jsou Vánoce pro mnoho lidí spíše světské, ale pro jiné mají velký náboženský význam. Většinou zdobíme vánoční stromeček a věšíme punčochy blízko krbu (nebo jinde, pokud krb nemáme). Malé děti věří, že Santa Claus létá ze Severního pólu na saních tažených dvanácti soby, aby přinesl dárky, které dává pod stromeček a do punčoch.
Sváteční večeře se podává kdykoliv mezi 12:00 a 18:00 a liší se podle tradic konkrétní rodiny, ale typicky se podává pečený krocan, hovězí nebo vepřové maso jako hlavní chod. Často připravujeme bramborovou kaši, zeleninu a koláče, například pekanový nebo dýňový koláč.
Znáte nějaké české vánoční tradice? Překvapilo vás na nich něco?
Během posledních let jsem se s některými českými vánočními tradicemi seznámila. Například se těším, až ochutnám vánočku. Letos jsem také prvně zažila návštěvu Mikuláše – dostala jsem od něj čokoládový adventní kalendář! A poprvé jsem viděla, jak s čertem a andělem v noci chodí poblíž mého bytu. Moc se mi to líbilo.
Ale nejvíce mě překvapily dvě místní tradice – tou první je Ježíšek, který nosí dárky, a druhou živý kapr čekající ve vaně, až se připraví k večeři a sní. Moji přátelé v USA si s úsměvem představují, že malé miminko přináší dárky. A to jsem jim ještě nezačala vysvětlovat tradici s kaprem!
Jak plánujete oslavit Vánoce letos? Budete v České republice nebo v zahraničí?
Budu slavit tady v Ostravě se svým manželem Ericem a našimi třemi kočkami. Ozdobíme stromeček, připravíme vánoční večeři (samozřejmě s koláči) a vyměníme si dárky. Po Novém roce nás navštíví můj bratr z USA – chodíváme na vánoční trhy. Ty v USA moc nemáme, takže si je opravdu užíváme.
„V Kazachstánu má každá rodina své tradiční recepty“
Nadezhda Borzenko se narodila v Republice Kazachstán, ve městě Semipalatinsk (nyní Semej) ve východní části republiky. Na Lékařské fakultě Ostravské univerzity se zabývá nutriční terapií.
Jak se obvykle slaví Vánoce v zemi, odkud pocházíte? Jsou pro ni typické nějaké specifické tradice či vánoční pokrmy?
V Kazachstánu nejsou Vánoce tradičním svátkem, protože jde o multikulturní zemi, kde převládá islám. Křesťanská menšina, především pravoslavní, slaví Vánoce podle juliánského kalendáře, tedy 7. ledna. Tento svátek má náboženský význam a je spojený s návštěvou kostela, modlitbami a rodinnými setkáními. Vánoce jsou zastíněny oslavou Nového roku, který je světským svátkem. Novoroční tradice zahrnují zdobení stromku, rozdávání dárků od Děda Mráze a jeho vnučky Sněhurky, sledování televizních pohádek, tance, hry a zkrátka užívání si. Tyto zvyky pocházejí z doby Sovětského svazu a dodnes se těší velké popularitě.
Lidé se obvykle scházejí v rodinném kruhu, ale oslavy probíhají i venku, s ohňostroji a zábavou. Typické novoroční či vánoční pokrmy nemáme, každá rodina má nějaké svoje tradiční recepty, ale také se snaží každý rok překvapit něčím novým. Novoroční tabule jsou ale vždy bohaté, zahrnují různé saláty (například salát Olivje, podobný českému bramborovému salátu), chlebíčky, masné pokrmy, zákusky, ovoce a zeleninu.
Setkala jste se s českými vánočními tradicemi? Zaujalo nebo překvapilo vás na nich něco?
Ano, české vánoční tradice jsem poznala velmi zblízka. Nejvíce mě zaujalo právě tradiční jídlo. Má to své kouzlo v tom, že spojuje a srovnává rodiny napříč celou republikou, je to také chutné a mnohem jednodušší, než každý rok vymýšlet nové slavnostní pokrmy. Překvapily mě tradice, jako je lití olova, pouštění lodiček ze skořápek nebo házení střevícem – ty vůbec nemáme, ale jsou také docela zajímavé.
Jak plánujete prožít letošní Vánoce? Budete je trávit v České republice nebo v zahraničí?
Letošní Vánoce jsou první pro mého syna, proto je plánuji naplno prožit v České republice s dodržením všech tradic (úsměv).
„Překvapilo mě, že dárky tady nenosí Santa Claus, ale Ježíšek“
Piya Changmai pochází z Thajska, pracuje jako výzkumník na Přírodovědecké fakultě OU, kde je zaměstnán od roku 2015. Jeho výzkum se zaměřuje na genetickou antropologii a archeogenetiku. Zjednodušeně řečeno, studuje historii lidských populací prostřednictvím analýzy DNA.
Jak se obvykle slaví Vánoce ve vaší domovské zemi? Existují nějaké jedinečné tradice nebo pokrmy specifické pro tento svátek?
V Thajsku se Vánoce příliš neslaví (kromě thajských křesťanů), dokonce to není ani státní svátek. Myslím si však, že většina Thajců Vánoce zná, i když spíše jen okrajově, díky populární kultuře.
Když jsem byl dítě, naivně jsem si Vánoce spojoval se Santa Clausem a vánočními stromečky. Někteří rodiče, i když jen pár, ale včetně těch mých, využívají tuto příležitost k tomu, aby si na Santu Clause hráli, dávali dárky svým dětem a tvrdili, že jsou právě od Santy.
Vánoční výzdoba je v nákupních centrech a veřejném prostoru běžná. Ale jak jsem zmínil, jedná se spíše o fenomén populární kultury než o tradici.
Znáte některé z českých vánočních tradic? Překvapilo vás na nich něco?
Žiji v České republice už dlouhou dobu a za ta léta jsem byl mnohokrát pozván na vánoční večeře k českým rodinám – místní vánoční tradice tedy znám. Když jsem poprvé přijel, překvapilo mě, že dárky tady nenosí Santa Claus, ale Ježíšek.
Jak plánujete oslavit Vánoce letos? Budete v České republice, nebo v zahraničí?
Momentálně jsem na dovolené v Thajsku, abych navštívil svou rodinu, proto letos Vánoce slavit nebudu. České vánoční oslavy mi budou určitě chybět.
„Vánoce se ve Vietnamu staly zvláštním časem setkávání a radosti“
Nhung Cao pochází z Vietnamu, v současnosti pracuje v Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování na Ostravské univerzitě. Do její odbornosti spadá aplikovaná matematika a fuzzy modelování.
Jak se obvykle slaví Vánoce ve vaší domovské zemi? Existují nějaké jedinečné tradice nebo pokrmy specifické pro tento svátek?
Ve Vietnamu Vánoce sice nejsou tradičním svátkem, ale stávají se stále populárnějšími, zejména ve velkých městech. Ulice, nákupní centra a kostely jsou krásně vyzdobeny barevnými světly, betlémy a vánočními stromky, což vytváří slavnostní atmosféru. Půlnoční mše je důležitá pro křesťany, zatímco ostatní si užívají focení výzdoby, výměnu drobných dárků a účast na veřejných oslavách.
Oblíbenou postavou je Santa Claus, který rozdává dárky dětem. Vánoce se ve Vietnamu staly zvláštním časem setkávání a radosti, obzvláště mezi mladší generací.
Znáte některé z českých vánočních tradic? Překvapilo vás na nich něco?
Po několika letech strávených v České republice už dobře znám místní vánoční tradice. Moc se mi líbí, jak jsou zaměřené na rodinu a jak slavnostní atmosféru vytvářejí – od zdobení vánočního stromku po pečení cukroví. Tyto zvyky jsem si za ta léta oblíbila, takže mě tady už asi nic nepřekvapí (úsměv).
Jak plánujete oslavit Vánoce letos? Budete v České republice, nebo v zahraničí?
Letos budu v České republice a Vánoce oslavím doma s rodinou.
Adventní čas Ostravě letos příliš mnoho sněhu zatím nepřinesl – proto nám s úvodní fotografií musela pomoct umělá inteligence. Ať již budou letošní svátky bílé či ne, přejeme vám, ať jsou plné pohody a přinesou vám příjemné chvíle prožité s vašimi blízkými. Šťastné a veselé!