žena s lahví

1.      Pitný režim z vlastní nádoby

Kupujete si kolu v automatu? Nebo kafe s sebou pokaždé do nového plastového kelímku? Zkuste si pořídit vlastní láhev na vodu a termo hrníček. Říct si o kávu do vlastního nebo nevytáhnout paty z domu bez vlastní lahve s vodou je hrozně praktické, a nejen že tak ulehčíte přírodě, ale váš bankovní účet vám taky poděkuje.

 

2.      Vlastní krabičky na jídlo, příbor a pro profíky i brčka

Po ty, kteří si často kupují jídlo s sebou a otravují je plastové krabičky, je ideální pořídit si pár nádob skleněných nebo z jiného materiálu, které se dají umývat a používat téměř donekonečna. Sbohem můžete dát i plastovým příborům, a to tak, že si budete nosit lžičku, nůž a vidličku vždycky vlastní. Máte už obojí a chcete se plastu vyhýbat ještě více? Pořiďte si i nerezová brčka – po umytí jsou jako nová a drink přes ně chutná stejně dobře.

 

3.      Plátěné tašky pro všechny

V univerzitním prostředí jen těžko najdete někoho, kdo by ještě svou plátěnou tašku neměl, ale nikdy neuškodí je zmínit. Oblíbené plátěnky nahrazují pomalu a jistě igelitky i tašky z papíru, a jelikož se z nich stal i módní doplněk, doporučujeme pořídit si jich hned několik. Ještě svou plátěnou tašku nemáte? A chcete hrdě nosit jméno univerzity? Mrkněte do našeho knihkupectví, jedna originální tady na vás čeká.plátěná taška knihovna OU

4.      Přemýšlejte u nakupování

Rohlíky do sáčku, koblihy do sáčku, k tomu maso v plastovém obalu a na závěr pytlík separátně zabalených čokoládových tyčinek. Někdy se může zdát, že kupujete několik vrstev obalu a až někde hluboko pod nimi je potravina, pro kterou jste si přišli. Než si něco koupíte, zkuste se zamyslet nad tím, jestli je opravdu nutné mít to zabalené v několika vrstvách – není lepší mít vlastní sáčky na pečivo, které můžete používat opakovaně? A co takhle říct jednou obsluze u pultu, ať vám sýr šoupne do vaší plastové krabičky?

 

5.      Neplýtvejte jídlem

Nekupujte jídlo, které nesníte. Jednoduché pravidlo, které ale pořád všichni porušujeme. Hlídejte si datum spotřeby a čerstvost jídla. A když víte, že ta brokolice v lednici už to další dva dny nemusí v dobrém stavu zvládnout, zpracujte ji. I když se vám hnedka úplně nechce do vaření, druhý den budete mít z brokolicové polévky dvakrát větší radost. Chcete se do toho vrhnout po hlavě a nemáte problém upravit i svůj jídelníček? Pokud navíc k tomu, že nebudete plýtvat, omezíte i maso, příroda vám poděkuje dvojnásob.

 

6.      Po městě jen MHD, na kole nebo pěšky

Máte vlastní auto a jezdíte s ním i těch pár stovek metrů do sámošky pro dvě věci? Život ve městě má tu výhodu, že se všude dostanete poměrně rychle MHD, po centru města pak můžete pohodlně pobíhat pěšky nebo třeba využít sdílených kol. Možností je hned několik. A jaké jsou jejich výhody? Kromě toho, že ušetříte nemalou částku za benzín, se vám taky může povést shodit pár kilo pohybem.

 

7.      Třiďte, třiďte, třiďte

Stejně jako umíme barvy semaforu nebo zavázat si boty, všichni od mala víme, že papír patří do modrého, sklo do zeleného a plast do žlutého kontejneru. Kontejnery jsou dneska navíc na každém kroku, příhodně téměř vždy u popelnic na směsný odpad. Věnujme proto tu chvilku pro třídění odpadu. Je to snad to nejmenší minimum, které můžeme pro přírodu udělat.