Architekti, umělci nebo sochaři se pod taktovkou ostravského spolku Fiducia proměnili v designery a stavitele hmyzích domků. Veřejná soutěž, kterou spolek v rámci projektu “Hmyz je fajnovy!!!” vyhlásil na jaře, přináší Ostravě unikátní mobiliář, jenž má oživit vybraná místa ve městě. V časech, kdy hmyz přichází v důsledku lidské činnosti (např. sekání trávy, využívání silné chemie, odstraňování mrtvého dřeva aj.) o svá přirozená útočiště, jde o zajímavé rozšíření nabídky biotopů. Jedno z nově vytvořených útočišť teď najde hmyz i na prOlUce Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, kterou před časem proměnili akademici a studenti v komunitní oázu klidu se záhony a motýlími keři.
„Jsem úplně nadšená, protože znám tu minulost, jak to tady vypadalo před dvěma lety a oproti tomu, co je tady dneska, tak člověk vidí vlastně zázrak přírody. Vidíme tady dneska třeba spoustu motýlů, brouků i živočichů, a hlavně krásnou přírodu. To, co tady vyrostlo je neskutečné,“ komentuje proměnu prOlUky Přírodovědecké fakulty Mgr. Ilona Rozehnalová ze spolku Fiducia, který stojí za hmyzím mobiliářem pro Ostravu.
Role Přírodovědecké fakulty byla pro Hmyz je fajnovy!!! klíčová
Jedním dechem navíc dodává, že pro celý projekt, který má nabídnout útočiště hmyzu v různých koutech Ostravy, byla klíčová role Ostravské univerzity, zejména pak Přírodovědecké fakulty. „S celou tou soutěží a realizací nám pomáhal biolog Petr Kočárek, se kterým jsem se před lety seznámila při společných aktivitách týkajících se ostravských hald. Coby člověk znalý věci nám i soutěžícím pomohl hlavně s praktickými věcmi,“ popisuje.
Entomolog Petr Kočárek z katedry biologie a ekologie PřF OU si tak při přípravě ostravského hmyzího mobiliáře vyzkoušel roli vrchního kontrolora. „V podstatě jsem dohlížel na to, aby ta umělecká díla plnila taky tu primární roli, pro kterou byla určena. To znamená, aby přilákaly hmyz a aby tento tam byl schopen zahnízdit a vyvézt mláďata,“ vysvětluje.
I díky jeho pomoci teď nad hladnovskou prOlUkou PřF OU nově ční hmyzí domek na stařičké nefunkční lampě z dílny studenta ateliéru sochařství fakulty umění Ostravské univerzity (FU OU) Josefa Kukučky. „Já jsem ten hmyzí domek chtěl pojmout jako hnízdo nebo jako něco, co je těm broukům trochu blízké. Takže jsem vycházel z nějakých organických tvarů a hnízdo se skládá z kokonů. Z takových jednotlivých kapslí, které jsou přichyceny k lampě. Každý ten kokon je vysoustružený z bukového dřeva, ve kterém jsou vyvrtané dírky pro ty budoucí chrobáky. Obal toho kokonu je tvořen hliníkovým pláštěm, který je tam nanesen technikou kovotlačení, kdy se vlastně na obráběcím stroji tlačí plát hliníku, který zabalí ten tvar a zavře ho jako skořápku. Je to kvůli tomu, aby do něj nezatékalo,“ vysvětluje autor futuristicky vypadajícího hmyzího domku.
Ten hmyzí domek jsem chtěl pojmout jako hnízdo nebo jako něco, co je těm broukům trochu blízké. Takže jsem vycházel z nějakých organických tvarů a hnízdo se skládá z kokonů.
Do soutěže se zapojil celý ateliér sochařství z FU OU. Právě podobné semestrální projekty studentům pomáhají získat určitý odstup od jejich vlastních věcí a zároveň si víc všímat toho kolem a třeba nad těmi věcmi přemýšlet i jinak.
Mgr. Ilona Rozehnalová ze spolku Fiducia oceňuje, že se Josef Kukučka nenechal zviklat ani připomínkami všech, kteří dohlíželi na veřejnou soutěž. „Vypadá to perfektně. Ono je blbé chválit něco, čeho je člověk součástí. Mně se hodně líbil i ten vítězný návrh, nad kterým byla celkem diskuse. Nápad, aby byl hmyzí domek na lampě se líbil většině, ale řešilo se, jak to udělat, aby to nebylo nebezpečné pro létající hmyz. Ve hře byl přesun z lampy na strom, když ale autor návrhu Josef Kukučka přišel s tím, že získal starou nefunkční lampu, vše se vyřešilo. Bylo fajn, že si šel za svou vizí a nenechal se námi ovlivnit,“ přibližuje.
Finální výsledek zahřál u srdce i entomologa PřF OU Petra Kočárka. „Líbí se mi moc, protože připomíná vajíčka hmyzu, což jsou docela přirozené struktury, které vidíme v přírodě, byť v mnohem menším měřítku. A i to umístění je docela hezké a zajímavé a zapadá tu do toho prostoru,” uzavírá.
Projekt Hmyz je fajnovy!!! by měl pokračovat
Kromě lampy navíc všímaví návštěvníci můžou přímo na fasádě Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity nově najít také bonusové kokony. Úspěšný projekt spolku Fiducia „Hmyz je fajnovy!!!“ navíc rozhodně nekončí. Jeho zástupci slibují, že jen co po veřejné soutěži posbírají potřebné síly, budou chtít na aktivity v ulicích Ostravy navázat.