„Jsem studentkou druhého ročníku Katedry studií lidského pohybu a v letním semestru tohoto akademického roku jsem studovala ve Finsku v rámci programu Erasmus+. Semestr jsem i přes celosvětovou pandemii úspěšně dokončila a v červnu se vrátila v pořádku domů.

V půlce března se nám zavřela škola a s tím i spoustu studentů odjelo zpátky domů. Já jsem se však i přes doporučení vrátit se domů rozhodla ve Finsku zůstat. Cítila jsem se tam bezpečně a přišlo mi to rozumnější, než cestovat domů a ohrozit tím třeba rodinu.

Za celou tu dobu by tam člověk ani nepostřehl, že ve světě vypukl nějaký koronavirus. Ve Finsku žije velmi málo lidí na to, jak je to obrovská země. Navíc si všichni udržují pořádný sociální distanc virus nevirus.

Co mě překvapilo, byla okamžitá reakce školy na tuto situaci. Den po uzavření školy jsme najeli na distanční výuku a každý den měli online výuku podle rozvrhu skrze Microsoft Teams. Bylo to náročnější, protože udržet celý den pozornost a zírat do počítače nebylo úplně záživné. Přesto výjezd do zahraničí doporučuji a klidně bych jela hned znova. 🙂

Zkoušky probíhaly dvěma různými způsoby. První byl klasicky online v Moodle, zatímco ten druhý probíhal přes Microsoft Teams, kdy jsme museli mít zapnutou kameru, která směřovala na nás a na papír, na který se zkouška psala. Bylo to dobře promyšlené, aby nedošlo k podvádění či opisování. Logicky ty jednodušší předměty byly v Moodle a ty nejtěžší přes Teams. 😀

Všem studentům, kteří váhají nad výjezdem, vzkazuji, ať se nebojí a jedou. Vím, že si většina studentů vybírá teplejší oblasti, ale i sever má své kouzlo a hlavně poklady, které jiné krajiny nenabídnou – polární záři, sobí farmu, pohádkovou zimu, zimní sporty a mnohem víc!

Ať tak jako tak, Erasmus je skvělá možnost, jak si zlepšit jazyk, cestovat a poznat přátele z celého světa.“

 

Denisa strávila semestr na Kajaani University of Applied Sciences. Pokud i vy chcete s ostatními studenty sdílet svůj Erasmus zážitek, napište zprávu na Facebook Centra mezinárodní spolupráce OU @cms.ostravska nebo označujte fotky z vašeho výjezdu hashtagem #ErasmusOSU.

#ErasmusGoodToKnow V akademickém roce 2020/21 dochází ke zvýšení sazeb stipendií, které se budou pohybovat v částkách od 420 do 699 EUR/měsíc v závislosti na cílové zemi a typu mobility (vyšší sazba připadá pro praktickou stáž). Pochází-li student ze znevýhodněného socio-ekonomického prostředí, je u studijních pobytů možné sazbu navýšit o 200 EUR/měsíc. Zároveň dochází ke změně koeficientu pro zjištění rozhodného příjmu v rodině z hodnoty 1,5 na 2,7; nároku na získání socio-ekonomického grantu tedy dosáhne více studentů. Pro více informací neváhejte kontaktovat svého fakultního koordinátora.