Když studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity David Tomáš a Ondřej Kawecki vyrazili vloni na Erasmus do Litvy, ani ve snu je nenapadlo, co přijde. S rychlým nástupem koronavirové pandemie zůstali trčet v cizí zemi a řešili, co dál. „Nezalekli jsme se a zůstali jsme daleko od pohodlí našeho domova. Doteď si myslíme, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Přerušit Erasmus tehdy nemělo smysl. A asi i proto, že v Litvě bylo tehdy určitě bezpečněji než v Česku. Byla to pro nás velká škola a zároveň test, jestli zvládneme řešení krizových situací a dokážeme se rychle rozhodovat,“ shodují se i po roce oba studenti katedry informatiky a počítačů. Podobné hodnocení zaznívá i od dalších našich studentů, kteří jarní koronavirovou vlnu i přes různé peripetie strávili na Erasmu v zahraničí.

 

Mediální obraz pandemie byl děsivý

Cenné zkušenosti ale získali i ti, kteří se ze studijního pobytu vloni na jaře vrátili předčasně. Například Marcela Daňková svůj Erasmus na University of Eastern Finland vzdala hlavně kvůli obrazu pandemie, který se k ní dostával z Česka. „Kvůli informacím z českých médií jsem tehdy měla pocit, že jakmile vystrčím nos z kolejí nebo pojedu autobusem do školy, okamžitě se nakazím. Do toho přicházely zprávy o uzavírání hranic, a tak jsem se rozhodla pro návrat. Bylo třeba velmi rychle zařídit dokumenty k odjezdu, dát výpověď na kolejích, ze dne na den se sbalit a rychle koupit letenku na poslední letadlo z Finska. Při tom všem jsem nenarazila na jazykovou bariéru. Díky adrenalinu jsem ze sebe sypala komplikovaná anglická souvětí a ani jsem nevěděla jak,“ směje se doktorandka katedry sociální geografie a regionálního rozvoje, která nakonec semestr na finské univerzitě dokončila z tepla svého českého domova.

Díky adrenalinu jsem ze sebe sypala komplikovaná anglická souvětí a ani jsem nevěděla jak.

Studenti se na Erasmu bez výjimky všemi silami prali s nezažitými výzvami a ve stínu koronavirové pandemie museli rychle reagovat na nejrůznější změny. Všichni nakonec semestr na své zahraniční univerzitě úspěšně zvládli.

 

Erasmus ve stínu druhé pandemické vlny

Po jarních měsících visela nad Erasmem v zimním semestru řada otazníků. Nebyla jasná forma výuky ani epidemiologická opatření, která budou pro studenty v čase odjezdu do zahraničí platit. Situace se navíc v různých zemích lišila a i kvůli obavám z očekávané druhé pandemické vlny Přírodovědecká fakulta OU zaznamenala oproti minulosti výrazně nižší zájem o Erasmus. Přesto se ale našlo osm statečných studentů, kteří to riskli a navzdory opakujícím se obavám na studijní pobyt vyrazili. „Zprvu jsme chodili na přednášky a semináře do školy, zhruba po měsíci se ale vše přesunulo znovu do online světa. Neberu to jako mínus, protože distanční výuka v Bonnu probíhá úplně v pohodě. Spíše mne mrzí, že zavřeli i knihovnu s úžasným výhledem na řeku Rýn, kde se mi pracovalo jedna báseň,“ říká Eva Beránková, která studuje Ochranu a tvorbu krajiny a i letní semestr se nakonec rozhodla strávit na Erasmu přímo v Německu.

Neberu to jako mínus, protože distanční výuka v Bonnu probíhá úplně v pohodě.

Koronavirová pandemie mění řadu našich zvyklostí a zaběhnutých postupů. Proměnou musel zákonitě projít i Erasmus. V současnosti tak studenti můžou vyjet, studovat online, a přitom mít stále nárok na grant v plné výši. Pokud mají studenti obavy ze studijního výjezdu do zahraničí, můžou se zapojit do online výuky na konkrétní univerzitě z pohodlí svého domova. Zde ovšem platí jedno velké ale. V tomto případě totiž na grant nedosáhnete.

 

I Erasmus za klávesnicí je pořád o lidech

Student Fyzické geografie a geoekologie Tomáš Havlíček si pochvaluje, jak hladký byl na univerzitě v Litvě přechod z klasické výuky do online prostředí. „Tady v Litvě to na společné aktivity víceméně nemělo žádný vliv, kromě nižšího počtu zahraničních studentů. Kdo ale má zájem a chce se s lidmi sejít, má tuto možnost,“ popisuje.

Podobné ohlasy zaznívají i od dalších našich studentů. Online výuka se podle většiny určitě nerovná nějaké degradaci Erasmu. „Opatření neopatření, důležité je, že jsem se dostala na delší dobu do zcela jiné kultury a našla si tady přátele. To vše i přes zrušené tréninky rugby, terénní cvičení nebo skupinové projekty (ty děláme online). Erasmus je nejlepší zážitek mého života, který mi otevřel oči,“ líčí nadšeně studentka Ochrany a tvorby krajiny Vendula Marešová, která si svůj Erasmus na britské University of Winchester nakonec prodloužila i do letního semestru. I vzhledem k aktuální situaci ve Velké Británii tak dle všeho, rok po vypuknutí koronavirové pandemie, zažije výuku, která se alespoň částečně může přiblížit normálu.

 

 

V zahraničí jsou klasické výuce naši studenti blíž než doma

S příchodem jara, klesajícím počtem nakažených a v návaznosti na lepší proočkovanost obyvatelstva řada evropských států začíná pomalu rozvolňovat přísná hygienická opatření. Zatímco u nás se o podobném scénáři mluví hodně opatrně, v mnohých zemích tak jsou znovu ve hře posezení v kavárničkách i výlety do okolních měst a za památkami. Například Portugalsko má ambici během dubna znovu spustit i klasickou výuku na univerzitách. Radost z vývoje má i mladý pár, který společně vyrazil na Erasmus do portugalské Coimbry. „Coimbra je krásné historické město. K moři i do hor to máme asi hodinu, do starých měst, jako je Porto nebo Lisabon, asi dvě hodiny. Zatím jsme hodně prozkoumávali historické centrum města, které je jako Praha, akorát menší a s téměř žádnými turisty. Mohli jsme obdivovat botanickou zahradu, klášter, opatství, muzea, úzké uličky, a hlavně krásnou prastarou budovu zdejší univerzity. Na univerzitu, která stojí na nejvyšším kopci v okolí, vidíme z balkónu našeho pokoje. Jsme zvědaví, jak to s formou výuky nakonec bude, každopádně teplého počasí a sluníčka si budeme užívat, ať už budeme fungovat na dálku, nebo vyrazíme přímo do univerzitních lavic,“ uzavírají jednohlasně Ladislav Švábek s Karolínou Dedkovou.

 

Erasmus není utopií ani v koronavirových časech

Možná jste měli pocit, že pandemie zmáčkla jakési pomyslné tlačítko „pause“ a svět připomíná zaseknutý obraz při online hovoru na některé z komunikačních platforem. Zkušenosti našich studentů ale dokazují, že Erasmus rozhodně běží dál a pořád nabízí jednu z mála možností, jak se v téhle „pozastavené realitě“ hnout z místa a vycestovat do zahraničí.