ELTO: Legenda na ostravských prknech slávy

Autor: , 31. 1. 2020

Legendární uskupení ELTO v letním semestru opět otvírá svou náruč všem milovníkům divadla, humoru a anglického jazyka. Prkna, co znamenají svět, čekají jen na vás!

ELTO Foto: Martin Kopáček

Studenti překypující talentem, záře reflektorů a ovace vestoje. Zrodila se hvězda. Anglické divadlo ELTO dobývá již více než dvě dekády nejen ostravské divadelní nebe. Připomeňte si s námi ty nejpozoruhodnější momenty, které se zapsaly do divadelních dějin!

Historie studentského divadla ELTO (English Language Theater of Ostrava) se začala psát v roce 1996, kdy na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity působil vůbec první profesor Fulbrightovy komise Thomas Connolly. V průběhu následujících let se drama klub stal nedílnou součástí fakulty, zařadil se mezi oblíbené povinně volitelné předměty a pod taktovkou vynikajících mentorů odchoval desítky hereckých talentů z řad studentů.

Současná režisérka Markéta Bilanová přebrala vedení v roce 2010 a každoročně úspěšně posouvá hranice působení i tvorby. Mezi důležité milníky nepochybně patří světoznámá hra Richarda Nathana Scots on the Rocks, jež byla slavnostně uvedena u čtyřstého výročí úmrtí anglického velikána Williama Shakespeara. V uplynulých letech spatřil světlo světa i kultovní muzikál Josse Whedona Once More, with Feeling za doprovodu ostravsko­‑skotské kapely Woe Betide the Boy.

Nejenže drama klub ELTO zpestřuje svou činností univerzitní život a obohacuje ostravskou kulturní scénu, ale s rozvojem a seberealizací pomáhá i svým členům. Studenti zdokonalují svou rétoriku, překonávají komunikační bariéry a aktivně se učí pracovat s anglickým jazykem v praxi.

Předloni jsme si s divadelním klubem ELTO připomněli sté výročí vzniku republiky, a to díky projektu Knihovny Václava Havla. Členové natočili anglickou verzi hry Zítra to spustíme! (Tomorrow), se kterou zazářili na přehlídce souborů v pražském Divadle v Dlouhé. Vrcholem minulého akademického roku byla pak proslulá a nadčasová hra Jak je důležité míti Filipa (The Importance of Being Earnest) z pera Oscara Wildea. Všem hereckým hvězdám souboru ELTO patří hluboká poklona – těšíme se na další představení!

Do divadelní skupiny ELTO se můžete přihlásit v rámci zápisu rozvrhových akcí, který bude probíhat od úterý 4.2. do neděle 9.2. na Portále Ostravské univerzity. S případnými dotazy se obracejte na Mgr. Annu Mertovou (Anna.Mertova@osu.cz).