V pondělí dopoledne došlo k protržení části hráze u soutoku Odry a Opavy, což vedlo k evakuaci obyvatel městské části Přívoz. „Vedení města Ostrava se na nás obrátilo s žádostí o pomoc s případným ubytováním a poskytnutím sociálního zázemí lidem, které povodně postihly. Reagovali jsme takřka okamžitě a nabídli k dispozici prostory uvnitř budovy sportu Pedagogické fakulty, která je prakticky přes cestu od Výstaviště Černá louka,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka.

Budova sportu je nyní připravená k rychlé pomoci osobám postiženým povodněmi. Lidé, kteří kvůli zaplavení nemohou zůstat ve svých domovech a míří do evakuačního centra, jsou vyzýváni, aby si vzali s sebou doklady a evakuační zavazadlo s potřebnými věcmi na několik následujících dní. Vzorový obsah evakuačního zavazadla je k dispozici na tomto odkaze.

Další informace a pomoc mohou získat na Zelené lince Městské policie Ostrava 800 199 922. Zaměstnanci mohou také využít sociální zázemí v budově sportu v City Campusu OU, která je otevřena ve speciálním režimu a připravena pro případnou evakuaci obyvatelstva.

„Přestože se zřizováním evakuačního místa nemáme zkušenost, daří se nám to zvládat. Především děkuji Pedagogické fakultě, jak rychle dokázala zareagovat, a také dobrovolníkům. Zajišťujeme i další pomoc ve spojení s fakultami a neziskovými organizacemi,” uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Veřejná sbírka materiální pomoci

V souvislosti s evakuačním centrem byla vyhlášena veřejná sbírka. Rádi bychom vás proto požádali o pomoc s dodáním nezbytných věcí, které evakuovaní potřebují. Prosíme vás, abyste na recepci Pedagogické fakulty (Moravská Ostrava 3397) přinášeli následující položky:

• Balenou vodu
  • Hygienické potřeby (dětské pleny, vlhčené ubrousky, toaletní papír, mýdlo, zubní kartáčky a pasty)
  • Ručníky a deky
  • Jednorázové nádobí (kelímky, talíře, příbory)
  • Trvanlivé potraviny (sušenky, konzervy, instantní jídla)
  • ⁠Oblečení (zejména spodní prádlo, ponožky, trička)
  • ⁠Léky na běžné obtíže (bolest hlavy, zažívací problémy)

Budova je otevřena non-stop, takže dary můžete nosit kdykoli. Každá pomoc je velmi vítána a okamžitě poslouží lidem, kteří museli kvůli povodni opustit své domovy.

Pomáhají dobrovolníci z řad studujících i zaměstnanců

Studentky a studenti Ostravské univerzity dorazili do evakuačního centra v City Campusu, aby pomohli lidem zasaženým záplavami. Mezi nimi jsou i studenti Pedagogické fakulty, kteří nyní mají možnost využít své pedagogické znalosti a dovednosti v praxi v rámci dobrovolnické pomoci.

Tato aktivita jim umožňuje nejen podpořit lidi v nouzi, ale také rozvíjet své kompetence při práci s různými skupinami obyvatel, což přispívá k jejich osobnímu i profesionálnímu růstu. „Děti toho nepotřebují mnoho, jen aby jim někdo věnoval pozornost a uběhly jim tak rychleji dlouhé a náročné chvíle. Jsem ráda, že jsem tady pro ně mohla být a odlehčit tak i rodičům. Je to pro mě nejen zkušenost pro budoucí povolání, ale hlavně do života,“ řekla studentka Veronika Štenclová.

„Děkuji všem, kteří v takhle krátké době dokázali připravit pomoc pro stopadesát lidí,“ sdělil děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka. Rádi bychom poděkovali společnosti La Petite Conversation za poskytnutí chutných polévek pro evakuované. Dále děkujeme firmě Very Goodies za skvělé bagety a bufetu City Campus Coffee za čaj a kávu.

Univerzita nabízí pomoc i studentům a zaměstnancům

Kromě pomoci veřejnosti se univerzita zaměřuje i na podporu svých zaměstnanců a studentů. Vedení univerzity vyzvalo zaměstnance, aby po domluvě se svými nadřízenými zvážili práci z domova v následujících dnech. Tento krok pomůže snížit zatížení dopravy a přispěje k plynulému průběhu krizových opatření.

„Reagujeme tak především na pondělní výzvu vedení města, která zdůrazňuje krizový stav příjezdových cest a celkové komplikace s dopravou v Ostravě,“ vysvětlil podstatu výzvy rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. Následně připomněl už nabídnutou pomoc zaměstnancům a studujícím: „Pro naše zaměstnance a studující, kteří se sami ocitli v tíživé situaci, máme připravenou určitou ubytovací kapacitu na našich kolejích.“

Prohlédněte si, jak to vypadá přímo na místě v City Campusu OU: