„Tady je startovací lístek z podzimu 89 a seznam hospod. Mám ho tady v kanceláři na stole jako takovou vzpomínku na studentská léta,“ říká docent Tomáš Jarmara a usedá s historickým kouskem papíru do křesla ve své děkanské kanceláři. „Tohle je můj výsledný čas.“
„Byl to závod dvojic, běžely zvlášť holky a kluci. Principem bylo absolvovat všech deset hospod, holky pět, a v každé vypít pivo. V těch hospodách byly hlídky, které vypití piva potvrdily podpisem. Jenže když tam seděli tři hodiny, někteří už nebyli ani schopní se podepsat – třeba tady ten,“ ukazuje na „podpis“ u hospody VAGÓN.
„Bylo to těsně před 17. listopadem, v Praze byl Palachův týden a všude byly studentské a občanské nepokoje. A my se začali shromažďovat v centru na Kuřím rynku (Jiráskovo náměstí – pozn. red.). Samozřejmě to policie považovala za provokaci a ptali se nás, co tam děláme, co je to za akci. Tehdy se totiž ještě neběželo v maskách,“ vzpomíná.
„Každopádně nakonec jsme se všichni potkali na Plivanci, kde bylo vyhodnocení. Plivanec byl typický plivanec – velmi populární hornická hospoda. Nahoře byla otevřená šachta a chlapi horníci sem chodili po šichtě. Je to hned naproti kolejím, takže sem vlastně chodili jen horníci a studenti – docela fajn atmosféra, docela fajn personál. Dnes se to jmenuje U Dvořáčků – byl jsem překvapen, že je z toho taková solidní restaurace.
Běžel jsem jen jednou a byli jsme jedni z posledních – někteří to pojali sportovně, jiní více společensky. My jsme šli pomalu a dorazili na Plivanec až když už se slavilo. Byl jsem tehdy ve třetím ročníku a rozhodně mě ani nenapadlo, že jednou budu děkanem. Tehdy jsem měl jedinou ambici: dostudovat. A do toho byla ještě vojna – no měli jsme jiné starosti.
Myslel jsem si, že Orientbier už nefunguje, ale pak jsem viděl článek na OU@LIVE a říkal jsem si, že organizátoři možná budou rádi za další stopu za minulostí Orientbieru. Na jeho webu je totiž výzva pro pamětníky prvních ročníků, aby se ozvali. A v roce 1989 to byl pravděpodobně jeden z prvních Orientbierů…“
Už za pár dní se bude konat 63. Orientbier, tak neváhejte a pusťte se do toho. Vybíhá se 16. 11. 2016 z Jiráskova náměstí (Kuří rynek). Více informací najdete v tomto článku na OU@LIVE.