V OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví, ačkoliv k tomu jeho název navádí, rozhodně nenajdete pouze skripta, slovníky a odbornou literaturu. Police a regály s pečlivě uspořádanými knihami totiž nabízí širokou nabídku třeba současné poezie, beletrie či dětské literatury. Úzká spolupráce s Nakladatelstvím Academia přináší čerstvé novinky i čtenáři prověřené bestsellery taky z tohoto nakladatelství.

„Vůně nové knihy je dle mého názoru zcela nenahraditelná. A v naší prodejně se těchto unikátních vůní mísí na tisíce,“ popisuje atmosféru OUshopu jeho vedoucí Markéta Slivková. Dodává, že v prodejně jsou vždy připraveni poradit zkušení knihkupci, kteří nabídku dobře znají.

Osmý díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy si nenechat ujít v OUshopu?

Hledáte dárek pro dědečka? Čeká vás zkouška z anatomie? Vybíráte čtení na dovolenou k moři? Anebo vám třeba přijede na návštěvu zvídavá neteř? Všechny tyto situace můžete snadno vyřešit koupí té správné knihy právě v OUshopu.

Nabídka je tedy široká, jak se v ní zorientovat? Pokud vás nebaví bloumat po prodejně, jděte do ní na jistotu! Na stránkách OU@live vám přinášíme tipy na zajímavé literární kousky – neznámé i známé, naprosto unikátní i rozšířené, odborné i románové, knihy těžké i lehké, ať již obsahem či gramáží. Zkrátka tipy na knihy, které by za žádnou cenu neměly uniknout vaší pozornosti. Tak neváhejte, pohodlně se posaďte a pomaličku pootevřete 9. díl Čtenářského OUkénka.

Sheila Heti: Mateřství

Sheila Heti ve své knize Mateřství odvážně otevírá diskusi o roli ženy v mateřství a hledání vlastní identity. S citlivostí a provokativním duchem Heti sonduje hlubiny osobních rozhodnutí, otřásá konvencemi a otevírá dveře k pochopení toho, co znamená být ženou ve světě, který nerad připouští nuance.

„Kolik otázek si žena položí v souvislosti s mateřstvím? První: Být, či nebýt matkou? Druhá: Kdy být matkou? Třetí: Stanu-li se matkou, budu nadále také ženou? Svobodnou ženou? Sheila Heti psala knihu několik let před čtyřicítkou, závěr dokončila už po překročení magické věkové hranice. Popisuje, jak je žena s postupujícím věkem odsouvána do kouta mateřství a jak je nahlížena jako bezdětná. Dotýká se otázky věčné rivality mezi ženami, zkoumá bezdětný partnerský vztah, obhlíží terén mateřství u jiných a zatíná hluboko do čtenáře prosté pravdy o společnosti věčně soudící a příliš jednoduše odsuzující.“

James C. Scott: Dvakrát sláva anarchismu

V pátek 19. července nás ve věku 87 let opustil významný americký antropolog James C. Scott. Doporučujeme jeho knihu Dvakrát sláva anarchismu, která nabízí fascinující pohled na svět skrze „anarchistické brýle“ a kterou vydalo Nakladatelství Neklid. Kniha, doplněná studií českého antropologa Boba Kuříka, nás vyzývá k přehodnocení hierarchií v našem každodenním životě.

„Kniha Dvakrát sláva anarchismu, inspirována základním anarchistickým přesvědčením v možnosti dobrovolné spolupráce bez hierarchie, je poutavou, odvážnou a často velmi zábavnou obranou anarchistického nahlížení na svět. Antropolog James C. Scott si v této knize nasazuje „anarchistické brýle“ a skrze ně se dívá na svět kolem sebe: počínaje každodenními interakcemi mezi lidmi a konče velkými protesty a revolucemi. Na celé řadě nezapomenutelných příkladů popisuje anarchistickou citlivost, která oslavuje místní znalosti, uvažování a kreativitu obyčejných lidí. Výsledkem je jakási příručka konstruktivního anarchismu, která nás vybízí k tomu, abychom přehodnotili hierarchie ve veřejném a soukromém životě. Jakmile si se Scottem nasadíte anarchistické brýle a pustíte se do čtení, pravděpodobně již nic nebude jako dřív.“

Anna Cima: Vzpomínky na úhoře

Japanoložka a spisovatelka Anna Cima za svůj debut Probudím se na Šibuji získala cenu Magnesia Litera. Po čtyřleté odmlce pak přišla s více než sedmisetstránkovým románem Vzpomínky na úhoře. Ten se, stejně jako její prvotina, odehrává v Japonsku.

„Sára Fukuharová, po matce Češka a po otci Japonka, žije v Jokohamě a zabývá se výzkumem vymírajícího úhoře japonského. Mezi její jediné přátele patří pan Nakadžima – postarší majitel domu s akvaristikou, ve kterém bydlí, a sousedka Miju, která neudělá krok bez dřevěného meče a celé hodiny tráví rozmluvami s úhořem Unagim. Poklidný život v akvaristice převrátí naruby návštěva Juky Suzukiové, Sářiny bývalé spolužačky, která pátrá po zmizelém kolegovi z redakce novin. Z minulosti se postupně vynořují dávno zapomenuté události a všechny tři ženy se vydávají na cestu, která před ně klade jednu životní výzvu za druhou.“

Víte, že studenti a zaměstnanci mají v OUshopu slevu 15 %? Nebo že v OUshopu nově uplatníte 15% slevu s kartou Klubu Academia? Veškeré slevy platí pouze na nezlevněné knihy.