V OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví, ačkoliv k tomu jeho název navádí, rozhodně nenajdete pouze skripta, slovníky a odbornou literaturu. Police a regály s pečlivě uspořádanými knihami totiž nabízí širokou nabídku třeba současné poezie, beletrie či dětské literatury. Úzká spolupráce s Nakladatelstvím Academia přináší čerstvé novinky i čtenáři prověřené bestsellery taky z tohoto nakladatelství.

„Vůně nové knihy je dle mého názoru zcela nenahraditelná. A v naší prodejně se těchto unikátních vůní mísí na tisíce,“ popisuje atmosféru OUshopu jeho vedoucí Markéta Slivková. Dodává, že v prodejně jsou vždy připraveni poradit zkušení knihkupci, kteří nabídku dobře znají.

Pátý díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy si nenechat ujít v OUshopu?

Hledáte dárek pro dědečka? Čeká vás zkouška z anatomie? Vybíráte čtení na dovolenou k moři? Anebo vám třeba přijede na návštěvu zvídavá neteř? Všechny tyto situace můžete snadno vyřešit koupí té správné knihy právě v OUshopu.

Nabídka je tedy široká, jak se v ní zorientovat? Pokud vás nebaví bloumat po prodejně, jděte do ní na jistotu! Na stránkách OU@live vám přinášíme tipy na zajímavé literární kousky – neznámé i známé, naprosto unikátní i rozšířené, odborné i románové, knihy těžké i lehké, ať již obsahem či gramáží. Zkrátka tipy na knihy, které by za žádnou cenu neměly uniknout vaší pozornosti. Tak neváhejte, pohodlně se posaďte a pomaličku pootevřete šestý díl Čtenářského OUkénka.

Edward W. Said: Nikam jsem nepatřil

Edward W. Said byl významný kulturní a literární teoretik a jedním ze zakladatelů postkoloniální teorie. Jeho kniha Orientalismus ovlivnila řadu společenskovědních disciplín, dnes ji však seženete leda v knihovnách. Pořídit si ovšem můžete Saidovu vlastní biografii, kterou vydalo nakladatelství H+H.

„Frustrace a vnitřní nejistota jsou Saidovy dominantní pocity, které ho provázejí nejen při pobytu v Jeruzalémě, Káhiře, New Yorku a palestinském Dhúru, ale i v značně uzavřené rodině. Tam vládne patriarchální otec a emocionálně nevyrovnaná matka a rodiče nevědomky ambivalentní vztahy uvnitř rodiny i mezi Edwardem a vnějším světem ještě umocňují.“

Michal Kašpárek: Fosilie

Fosilie jsou knihou o mezigenerační propasti a nedorozumění. Především jsou však knihou o klimatické krizi, které čelí všechny generace společně. V pořadí již druhý román spisovatele a publicisty Michala Kašpárka vyšel v loňském roce v Nakladatelství Paseka a objevil se také na longlistu letošního ročníku cen Magnesia litera v kategorii próza.

„Děda tráví důchod psaním řetězových e-mailů o tom, jak mizí normální svět, a stává se konspirátorskou celebritou. Otec Vladimír, počítačový expert a fanoušek vědeckého pokroku, se samostatně vypracoval ke skvěle placenému místu v technologické firmě. Rád si vypočítává, co všechno udělal pro blaho rodiny i lidstva, a vždycky mu vyjde, že na sebe může být právem pyšný. Až do chvíle, kdy zjistí, že z jeho dcery Julie se stala ekologická aktivistka, která nekompromisně bojuje právě proti tomu, v co sám věří.“

Vinciane Despre: Autobiografie chobotnice a jiné anticipační příběhy

Vinciane Despret se zabývá vztahy mezi lidmi a zvířaty, věnuje se etnopsychologii a výzkumu v rámci etologie. Ve své knize Autobiografie chobotnice a jiné anticipační příběhy vás seznámí s oborem terolingvistiky a vibrační poezií pavouků, sakrální architekturou vombatů nebo s aforismy chobotnic. Knihu vydalo nakladatelství Utopia Libri hned se sedmi různě graficky zpracovanými obálkami s kolážemi umělkyně Evy Koťátkové.

„Znáte vibrační poezii pavouků, sakrální architekturu vombatů nebo pomíjivé aforismy chobotnic? Vítejte v oboru „terolingvistika“, v zásadní vědecké disciplíně třetího tisíciletí, která zkoumá příběhy psané a vyprávěné zvířaty. Vinciane Despret zde stírá hranice mezi vědou a fikcí, čímž vytváří zneklidňující rozruch: co když nás pavouci skutečně prosí, abychom zastavili rachot našich strojů? Co když stavby vombatů vypovídají o přívětivé kosmologii a jejich citu pro společné soužití? Co když chobotnice v rámci metempsychózy propadají zoufalství, protože se teď kvůli nadměrnému rybolovu a znečištění oceánů nemohou převtělovat?“

Víte, že studenti a zaměstnanci mají v OUshopu slevu 15 %? Nebo že v OUshopu nově uplatníte 15% slevu s kartou Klubu Academia? Veškeré slevy platí pouze na nezlevněné knihy.