O co vůbec jde? OU Aid je univerzitní program, prostřednictvím kterého můžeš jako student Ostravské vycestovat jako dobrovolník do rozvojových zemí. Na minimálně měsíční pobyt s finanční podporou OU se dá v jarní výzvě vyjet ve spolupráci s jednou ze čtyř partnerských organizací. A neboj, finančně tě Ostravská podpoří grantem, který pokrývá předpokládané náklady spojené s mobilitou až do výše 100 %.

Nebyl bys rozhodně první, kdo se do světa s OU Aid vydá. Student doktorského studia Vilém Spálovský z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty pomáhá v Etiopii právě teď. Vilém během svého měsíčního výjezdu prostřednictvím partnerské organizace, České geologické služby, pomáhá s vytvářením geologických a tematických map pro geologické zmapování etiopské oblasti Sidama. Podílí se tam na sběru datových podkladů, měření struktur nebo identifikace hornin. Projekt České geologické služby podporuje plánování udržitelného hospodaření v krajině s podporou České rozvojové agentury.

 

 

Na podzim vyjel do Etiopie i student Lukáš Vaverka jako vůbec první účastník OU Aid. Díky úspěšnému výjezdu Lukáše a Viléma nabízí Česká geologická služba tři dobrovolnická místa pro studenty Ostravské i v aktuální výzvě.

Další partnerskou organizací je Centrum Narovinu, se kterou mohou studenti vyjet dobrovolničit do Keni. Právě tam vyjela 1. května 2021 jako první studentka OU doktorandka Petra Macounová z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty. V průběhu léta a podzimu 2021 bude dalších osm dobrovolníků z OU na výjezd Petry do Centra Narovinu navazovat.

 

 

Pokud se obáváš příliš velkého kulturního šoku z příjezdu do rozvojové země, i na to se tě Centrum mezinárodní spolupráce OU snaží připravit. Všechny účastníky programu čeká webinář šitý na míru programu OU Aid na téma „An Intercultural Sensitivity Training“ s mezinárodně uznávanou lektorkou Jessicou Price. Ten prozatím poslední, dvoudenní, proběhl letos v březnu.

Jessica Price se profesně věnuje kulturně senzitivní terapii. Studenti OU se v rámci své přípravy na misi do rozvojových zemí naučili, jak moc člověka a společnost ovlivňuje kultura a čeho všeho je součástí. Za zpětné vazby studentů z tohoto workshopu jsme velmi rádi:

„Kulturní rozdíly můžeme cítit už jenom pouhým překročením hranic do jiného kraje. S ohledem na rozvojové země je o to více důležité na tyto rozdíly dbát. Webinář nám všem, účastníkům OU Aid, otevřel o něco více pohled k dobré, přizpůsobivé i poučné spolupráci.“ – Matouš Hájek z FU, chystá se do Gruzie s Pankisi Valley Tourism and Development Association

„Z ostatních studentů a jejich zapálení pro dobrovolnictví jsem měla velkou radost, a hlavně dobrý pocit, že jsem udělala správné rozhodnutí vyjet na tuto mobilitu.“ – Veronika Masařová z FSS, chystá se na Filipíny s Helping Hands for Guimaras

„Pomohlo mi to viac sa zamyslieť, pochopiť a prijať kultúru, ktorá ma ovplyvňovala. Je to dôležité preto, aby som mohla spoznávať a prijať kultúru, kde sa chystám v rámci projektu OU Aid,“ říká studentka Viktoria Čepigová z Lékařské fakulty, která stejně jako Veronika vyjede pomáhat na Filipíny. „Jako velmi přínosné hodnotím to, že školení proběhlo v anglickém jazyce. Líbilo se mi, že jsme měli možnost diskutovat o vybraných tématech a zároveň i trochu poznat ostatní účastníky OU Aid. Za sebe mohu říci, že ani online řešení školení mu neubralo na kvalitě,“ dodává Kristýna Holubčíková z Lékařské fakulty, která s OU Aid plánuje cestu do Keni do Centra Narovinu.

Kromě toho se všichni účastníci programu OU Aid zúčastní výukového bloku zaměřeného na humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci ČR s dr. Tomášem Hochem z Přírodovědecké fakulty a také praktického školení přímo od organizace, do které se chystají na misi. Partnerské organizace jsou v aktuální jarní výzvě čtyři a nachází se napříč celým světem: od Gruzie přes Keňu a Etiopii až po Sumatru. Tam všude můžeš vyjet i ty, a to klidně už letos na podzim!

Zajímá tě, jakými projekty se můžeš v rámci OU Aid zabývat a co je potřeba pro výjezd udělat? Mrkni do Portálu do sekce Nabídka pro zaměstnance a studenty a přečti si celé znění právě spuštěné výzvy. Najdeš tam samozřejmě i všechny podrobnosti a dokumenty potřebné k podání přihlášek. Přihlášky pro výjezd v období od 1. září 2021 do 30. června 2022 můžeš podávat až do 4. června 2021.

 

 

Pokud ti cokoli ohledně výjezdu vrtá hlavou a máš už nyní jakýkoli dotaz, neváhej se připojit 14. května v 10:30 na informační webinář (meeting ID: 934 9150 0126). Webinář pořádá Anna GrocholováCentra mezinárodní spolupráce, která výjezdy s programem OU Aid na univerzitě zajišťuje. Pokud máš tedy jakýkoli dotaz, právě Anička je ta správná osoba, která toho ví o OU Aid nejvíc a ráda ti pomůže. Těšíme se na tvou přihlášku!

 

Za fotky děkujeme Centru Narovinu a Vilémovi Spálovskému.