V pátek 17. května se v areálu Slezskoostravského hradu konal Majáles pod záštitou studentské organizace Younie. Ačkoliv se ze začátku zdálo, že počasí akci nepřeje a ani se jí nezúčastní mnoho studentů, ukázal se úplný opak. Již kolem třetí se vyjasnilo a celé davy směřovaly k soutoku Lučiny s Ostravicí. Akce jsme se zúčastnili i my – Pisálci z Ostravské.

Pro návštěvníky byl připravený nabitý program. Hodinu po otevření se areálem nesly chytlavé melodie mladé ostravské kapely Neminem. Hned nato své fanoušky z hlavní HFS System Stage přivítal Adam Mišík, poslechnout jsme si mohli také Pavla Calltu nebo písničkáře Vojtaana. Hlavní hvězdou večera byl ale bezesporu Xindl X. Ten známými hity rozezpíval doslova celý areál, představil ovšem i nové songy z desky Fén X, kterou bude křtít v tomto roce. Pozdní večerní a noční hodiny pak patřily především DPO Electro Stagi.

Volné chvíle mezi hudebními vystoupeními návštěvníci vyplňovali dobrým jídlem a pitím u stánků s občerstvením nebo ve studentském městečku, jehož jsme byli součástí. Studentská organizace Younie si pro všechny odvážné soutěživce připravila speciální kolo štěstí. Za úkol měli obejít všech sedm stánků studentských organizací, splnit malou výzvu, za kterou dostali razítko a s vyplněnou kartičkou si pak mohli zatočit soutěžním kolem. Vytočit si mohli všechno možné od klíčenky až po vstupenky na jiné festivaly.

My jsme si pro soutěžící připravili na první pohled náročný, ve své podstatě však zábavný úkol. Každý, kdo od nás chtěl získat razítko, si musel z našeho připraveného vějířku vybrat krátký úvodní odstavec článku, kterému se říká perex (když si scrollnete nahoru, určitě ho tam také uvidíte), a k němu měl vymyslet titulek. Nebojte, nechtěli jsme soutěžící trápit aktuálními novinkami ze světa ekonomie, vybrali jsme takové články, které způsobují přinejmenším úsměv na tváři.Posuďte sami:

„V nemocnici skončila ve středu česká turistka, která se v Rakousku dostala do sporu kvůli krmení svišťů. Němec, kterého při hádce poplivala, ji shodil do příkopu. Žena si poranila kotník. O případu informovala korutanská policie, jež případ vyšetřuje kvůli podezření na ublížení na zdraví.“

Bylo pro nás pozoruhodné, že většina lidí si vybírala opticky nejkratší texty. Jakou radost jsme pak měli, když si jedna ze slečen vybrala zcela záměrně text nejdelší. Někteří ze soutěžících se úkolu zhostili velmi zodpovědně a dali si na titulku opravdu záležet. Nejednou jsme slyšeli, jak jeden účastník soutěže říká svému příteli: „Počkej, počkej, já to musím udělat pořádně. Tohle nedělám každý den.“

Věříme, že i u dalších stánků se návštěvníkům dařilo. Sami jsme si trasu také prošli. Organizace Younie, u které vše startovalo, se ptala na pět interpretů, kteří na letošním Majálesu vystupují. Další v pořadí byl stánek Klubu deskových her Kostka, který si přichystal miniturnaj ve hře Double. My Pisálci jsme sousedili s Univerzitním křesťanských hnutím, jež si pro soutěžící připravilo mapu, kam měli zaznačit, odkud na Majáles přijeli.

Kulturní nadšence jistě zaujal klub Mladý divák, v jejichž stánku na soutěžící čekala přiřazovačka aktuálních představení Národního divadla moravskoslezského. Hodem na cíl jsme se zapotili u stánku Erasmus Student Network Ostravská a tlak jsme si následně změřili u organizace IFMSA, která sdružuje studenty medicíny.

„Překvapilo mě, kolik návštěvníků se i přes počáteční nepřízeň počasí nakonec u našeho stánku potažmo na celé akci ukázalo. Děkuji organizaci Younie za to, že nám poskytla prostor. Bylo to opravdu vydařené odpoledne,“ pochvaluje si Pisálek Honza.

My Pisálci jsme si letošní Majáles moc užili a těšíme se na další ročník!