V zimním semestru naše skupinka šesti studentek navazujícího magisterského programu Rozvoj a řízení v sociální práci a Sociální práce s rodinou navštívila partnerskou univerzitu FH Campus Wien.
Na tuto partnerskou univerzitu jsme se vydaly v rámci předmětu Mezinárodní projektový management, cílem výjezdu bylo prohloubení znalostí o sociální politice ve Vídni, poznání specifik implementační struktury institucí spolupracujících na čerpání finanční podpory ze zdrojů Evropské unie a také se seznámit s aplikací poznatků projektového managementu přímo v organizacích sociální práce v Rakousku.
Výstupem byla tvorba fiktivních projektů zaměřených na sociální ekonomiku. Projekty byly bilaterální nebo multilaterální povahy, musely tedy propojit organizace alespoň dvou zemí. Zpracovávání projektu probíhalo v tříčlenných skupinkách společně se studentkami z Maďarska a Rumunska, čímž jsme si vyzkoušely mezinárodní spolupráci a poznávaly nejen rozdíly v sociálních službách ale i v kulturách i v optikách sociální práce.
Partnerská univerzita si připravila bohatý program. Zúčastnily jsme se několika přednášek, které se týkaly především témat sociální ekonomiky v Rakousku, dále finanční podpory Evropské unie v rámci dotačních programů a taky jsme narazily na téma udržitelnosti a propojenosti ekologie a sociální práce.
Kromě přednášek jsme navštívily tři organizace – Younus, Jugend am Werk a Equalizent. Každá z těchto organizací pracuje s jinou cílovou skupinou, Younus sdružuje děti, mladistvé, rodiče a mentory, jejich cílem je navázat mezilidské vztahy, vybudovat si mezi sebou důvěru a posílí tím soudružnost ve společnosti. Jejich hlavní činností je mentoring, který zastávají jen dobrovolníci.
Další organizací byla Jugend am Werk, která poskytuje rekvalifikační kurzy pro dospělé, také různá školení a celkově se zaměřuje na zprostředkování práce pro jedince, kteří jsou na trhu práce jakkoliv znevýhodněni.
Poslední navštívenou byla organizace s názvem Equalizent, která pracuje s lidmi neslyšícími či nedoslýchavými, jejich velkou agendou je také vyučování znakového jazyka. Neslyšící teenageři a dospělí mohou také absolvovat kurzy a školení pro přípravu na práci a pracovní orientaci.
Na exkurzích jsme měly možnost seznámit se s tím, jak organizace funguje, jakým způsobem je financována, jakou pomoc a podporu svým klientům nabízí. Velmi nás překvapilo, že v Rakousku je silná tradice v dobrovolnictví, velkou část v některých organizacích zastupují právě dobrovolníci.
Navštívily jsme také sídlo organizace Spojené národy, kde jsme se dozvěděly, jaká témata řeší a měly jsme možnost nahlédnout i do jejich prostor. Cílem Spojených národů je například udržovat mezinárodní mír a bezpečnost. Také jsme měly prohlídku sociálního bydlení ve Vídni.
Pro každou z nás byl výjezd na mezinárodní projektový management do Vídně výstupem z komfortní zóny, ať už šlo o nové prostředí, navázání nových vztahů, vyučování v angličtině nebo příprava projektu s lidmi, které jsme neznaly. I přesto jsme překonaly strach a zažily něco nového. Měly jsme možnost poznat, jak je sociální práce realizována v Rakousku, což nás v mnohém inspirovalo a obohatilo. Poznaly jsme nové lidi a nová místa, taky jsme mohly navštívit památky a známá místa ve Vídni. Jsme vděčné za tuto možnost a novou zkušenost.
Autorky: Adéla Sklenářová, Aleksandra Vavroš, Aneta Šatánková, Klára Chalupová, Marie Klosová, Noemi Sikorová