Vítězství v bitvě O pohár Ostravské univerzity 2024 obhájil tým studentů z Matičního gymnázia Ostrava, vítězi se stali celkově už počtvrté. Všichni soutěžící museli v bitvě prokázat bystrost i své vědomosti, všeobecný přehled a taky kreativní myšlení či fyzickou zdatnost. Důležitá byla i podpora fanoušků, kteří jim pomáhali – a to nejen fanděním, ale třeba i tím, že sehnali originální rekvizity do kreativní části.

Vědomostní část ověřila znalosti napříč vědními disciplínami, ale i přehled v aktuálním dění. Tematicky se držela tématu letošní bitvy, které znělo „Budoucnost bez hranic“, i spojení s ParaSport festivalem. Nechyběly tak otázky na první Paralympijské hry, cestu do vesmíru nebo Schengenský prostor.

Následovala část kreativní – všechny týmy musely za 30 minut originálně zpracovat a připravit si prezentaci na téma „Školní lavice – rok 2024.“ Do této aktivity se mohli zapojit i fanoušci jednotlivých týmů, a to tak, že soutěžícím donesli všemožné rekvizity z okolí. V centru performancí se tak objevily například odpadkové koše, křesílka, pneumatiky, soutěžní pohár, lehátka nebo nejrůznější sportovní vybavení. Scénky přinesly třeba „defenestraci“ do popelnice, vzpouru robotů i představy moderní výuky v budoucnosti.

Další část bitvy patřila sportovním aktivitám. Soutěžící se projeli slalomem na koloběžce, aniž by se mohli sami odrážet – motorem jim byli kolegové z týmu, vrhali koulí, procházeli překážkovou dráhu bez použití zraku nebo skákali přes švihadlo. To vše za výrazné podpory svých fanoušků, ostatně i ta byla porotci po celý den hodnocena.

A jaké je konečné pořadí všech týmů?

1. Matiční gymnázium Ostrava
  2. Gymnázium EDUCAnet
  3. Wichterlovo gymnázium
  4. Gymnázium Josefa Božka z Českého Těšína.
  5. Gymnázium Hladnov

Gratulujeme vítězům a všem týmům děkujeme za účast, výkony a obrovské nasazení!

ParaSport festival nabídl program pro všechny

Bitva O pohár Ostravské univerzity byla historicky poprvé součástí ParaSport festivalu, ten 24. a 25 června nabídl nabitý program všem návštěvníkům City Campusu OU. Zkušení i rekreační sportovci, stejně jako děti i všichni další návštěvníci si vyzkoušeli para hokej, para basketbal, volejbal sedících, para florbal, mobilitu se slepeckou holí, různé vědecké i zábavné workshopy a mnoho dalších aktivit, které interaktivní formou přiblížily běžný i sportovní život lidí s handicapem.

Návštěvníky zaujaly taky talkshow – v nich hovořili například hokejový mistr světa Matěj Stránský, jeho bratr hokejista Šimon Stránský a kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka nebo bývalý parahokejový reprezentat USA Rob Easley, parakulturista Danielem Minsterem a parahokejistka Kristýna Židlická.

Připomeňte si atmosféru bitvy i dalších momentů ParaSport festivalu v galerii níže:

Foto: Filip Zvěřina