Čtvrtá listopadová středa se nesla ve znamení souboje dvou ostravských univerzit, tedy Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava, které se již potřetí utkaly v basketbalovém derby. Podobně jako derby hokejové, tak i to basketbalové přilákalo velké množství diváků, kteří se v hale Tatran rozhodli skvělou atmosférou a hlasitým fanděním podpořit své favority.

Fanoušci ale také svou účastí podpořili Tomáše Smažáka na cestě k normálnímu životu, protože ten jeho narušilo vážné onemocnění ledvin. Doposud se na jeho sbírku vybralo přes 140 tisíc korun a je skvělé, že takovéto sportovní akce mají i charitativní rozměr.

Do souboje vstupoval tým Ostravské univerzity jako favorit. Jednak pro něj hovořila bilance předchozích dvou derby, při kterých se mu Báňskou univerzitu podařilo v obou případech porazit, ale také jeho současná forma v severomoravské divizi Univerzitní basketbalové ligy – tam tým porazil jak Pardubice, tak Hradec Králové, a vede tak tabulku.

Hned první čtvrtina se ale Ostravské univerzitě nepovedla. Hráče, jak redakci sami potvrdili, zaskočila dynamická, tvrdá a fyzicky náročná hra soupeřů. První čtvrtinu zakončili prohrou 14:23. Přestávky divákům zpříjemňovaly soutěže o ceny, ale také taneční vystoupení Beat Up Crew nebo sestavy roztleskávaček.

Do druhé čtvrtiny naši basketbalisté už vkročili jistěji, zápas se jim povedlo vyrovnat a následně se o vedení se soupeřem přetahovali, což nakonec skončilo úspěšně pro naše basketbalisty, protože do poločasu vstupovali se skóre 35:34. „Zatím nám to tam moc nepadá, ale doufáme ve větší přesnost a udržení dosavadní převahy,“ hodnotil o přestávce jeden z hráčů, kterého se nám povedlo vyzpovídat o jeho dosavadních pocitech ze hry.

Zatím nám to tam moc nepadá, ale doufáme ve větší přesnost a udržení dosavadní převahy.

Ve třetí čtvrtině ale tým Ostravské univerzity už svému rivalovi opět podlehl – sice se chvílemi o vedení se soupeři pral, ale vždy se jednalo o „občasná“ vedení. Bylo patrné, že naši basketbalisté hráli spíše individuálně, a čtvrtinu tak zakončili za stavu 56:65.

Ztráta devíti bodů se nezdála příliš vysoká. „Vývoj zápasu považuji rozhodně za napínavý,” popsala nám své pocity studentka Aneta z Lékařské fakulty OU. Bylo tomu skutečně tak, s blížícím se koncem zápasu se navíc čím dál tím víc projevovaly i snahy zvítězit za každou cenu a přibývalo tak i střel, které putovaly mimo koš. A to hlavně v posledních třech minutách, během kterých si Báňská své vedení pohlídala, a ještě jej navýšila na konečné skóre 74:83 ve svůj prospěch.

Vítězná série našich basketbalistů tak skončila. Trenér týmu Ostravské, Miroslav Pacut, po zápase uznal lepší hru soupeře. „Přesto si myslím, že Ostravská má lepší hráče, kterým ale dnes bohužel chyběla souhra,“ uvedl. Nejlepším hráčem Ostravské univerzity byl s 15 body Matyáš Janů.