„Není nic krásnějšího, než když večer sedíte na útesu a pozorujete velrybí matku s mládětem, jak si spolu hrají a jak ho matka učí různým věcem. Když pak svoji životní vášeň můžete spojit s výzkumem a ochranářskou biologií, jedná se doslova o splněný sen,“ říká Petra Nevečeřalová, doktorandka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Jí a jejím zážitkům z výzkumu velryb jižních u břehů Jihoafrické republiky bude patřit další z cyklu pondělních vědecko-cestopisných přednášek, ve kterých máte možnost poznávat místa na této planetě, která jsou rájem na zemi nejen pro biology.
SOVA (Studentská organizace vědeckých aktivit) zatím nepolevuje a přináší další pondělí plné poznání, krásných obrázků a inspirativních lidí. Přijďte 21. března 2016 v 17:30 na Přírodovědeckou fakultu Ostravské univerzity (místnost M427, Chittussiho 10, Slezská Ostrava) i vy a zaposlouchejte se do fascinujícího vyprávění (facebooková událost akce zde).
„Jihoafrická republika patří mezi tzv. nursery grounds velryby jižní, které k místním břehům migrují, aby zde na svět přivedly svá mláďata. Tento druh velryb tráví 90% času na hladině a navíc připlouvají velmi blízko ke břehu, proto se velmi dobře pozorují a studují. Dříve byla tato majestátní zvířata díky intenzivnímu lovu přivedena na samý okraj vyhubení, proto je radost pozorovat každoroční přírůstky – populace roste o cca 6% ročně. A stejné samice se vždy vracejí na stejná místa, do stejné zátoky, o to radostněji je při jejich migraci každý rok vítáme zpět. V pobřežních městech se všechno točí kolem velryb – všude jsou na útesech vybudované dřevěné pozorovatelny s informačními cedulemi, lavičky, fontány, sochy a dokonce i vánoční osvětlení je ve velrybím motivu. Prostě ráj pro cetology, mořské biology studující velryby,” uvádí Petra Nevečeřalová, která má s výzkumem velryb desetileté zkušenosti.