Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Od 13. – 29. listopadu je k vidění výstava s názvem Kontrasty Ukrajiny, které ukazují Ukrajinu především jako místo vybízející k cestování a poznání, místo plné kontrastů – bohatství i chudoby, války i míru.„Vážíme si každé podpory, nejen té materiální. Možná že právě ta morální je pro nás mnohem důležitější,“ uvedl ukrajinský spisovatel Serhii Ukhachevskyj na vernisáži výstavy fotografií Miroslava Hodečka. Serhii Ukhachevskyj byl hostem organizátorů výstavy – Diecézní charity ostravsko-opavské, která na Ukrajině aktivně pomáhá od roku 1998. Autor fotografií Miroslav Hodeček je koordinátorem rozvojových projektů Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské a Ukrajina ho uchvátila svou barevností a rozmanitostí, jeho zaujetí pro Ukrajinu je z fotografií patrné.
Jak můžete pomoci i Vy?
 Diecézní charita ostravsko-opavská v současné době na Ukrajině realizuje dlouhodobé projekty jako je Adopce na dálku, Důstojný život (pomoc seniorům a zdravotně postiženým na principu adopce na dálku), Domov pokojného stáří Usť Čorna (pomoc seniorům v domově důchodců), Dětský domov sv. Mikuláše v Ivano-Frankivsku. Ve spolupráci s místními humanitárními organizacemi se aktivně angažuje v pomoci obětem konfliktu na východě Ukrajiny především dodáváním potravin, léků atd., kterou osobně předává těm nejpotřebnějším, neboť právě zde je vysoké riziko zneužití poskytovaných prostředků. „Lidé postižení válkou si prochází těžko popsatelným utrpením, jaké bych nepřál opravdu nikomu,“ uvedl na vernisáži Serhii Ukhachevskyj, který se sám dva roky účastnil bojů v Donbasu.
A právě na východ Ukrajiny by měla směřovat i Mikulášská nadílka, kterou v těchto dnech organizují pracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské. „Přeji si, aby se v noci nestřílelo,“ je přání šestileté Leny. To lze splnit jen stěží, ale mnoho dalších přání však splnit můžeme. Více naleznete na adrese adoptujsi.cz – Mikulášská nadílka. Na těchto stránkách jsou uvedena konkrétní přání, konkrétních dětí. Stačí si vybrat některé z nich a poslat příslušnou částku na vybraný dárek nebo se domluvit na telefonním čísle 733 741 216 v případě, že chcete sami dárek zakoupit a poslat vybranému dítěti. Jakýkoli finanční dar pak lze poslat na účet 2800779701/2010 s variabilním symbolem 999. O další pomoc na Ukrajině se můžete dočíst na portále adoptujsi.cz.

Stáhnout (PDF, 1.85MB)