„Umění pomáhat“
Studentky a studenti Fakulty sociálních studií se zapojili do pomoci v praxi
Studentky a studenti napříč všemi studijními programy nelenili a od počátku zrušení prezenční výuky ve škole se pustili do pomoci v praxi sociální práce a zdravotně-sociální péče.
Svůj čas a energii věnují nejen domácímu studiu v předmětech letního semestru, ale také dobrovolnické pomoci, šití roušek nebo formou pracovní povinnosti vyplývající z usnesení vlády ČR pro studenty prezenčních typů studia navštěvují zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb v Ostravě či v místě svého bydliště. Patří jim velké poděkování za projevenou solidaritu a naplňování poslání své budoucí profese. Nesmíme zapomenout na studentky a studenty kombinované formy, kteří v těchto zařízeních již pracují jako zaměstnanci.
Naši studenti sociální a zdravotně-sociální práce dokazují platnost definice Ivana Úlehly, který píše, „…že posláním sociální práce je vést dialog mezi tím, co si přeje a co potřebuje klient a tím, co si žádá společnost ve svých normách a nařízeních“.
Oslovili jsme naše studentky a studenty, aby se podělili se svými zkušenostmi a zážitky z dobrovolnictví, nebo z pracovní povinnosti. Zde jsou komentáře některých:
Lucie L. nám napsala: „Vzhledem k tomu, že ovládám práci na šicím stroji, zapojila jsem se tak prostřednictvím šití roušek pro zdravotníky a také pro ty, kteří o roušku projevili zájem. Musím říct, že když jsem sháněla materiály pro jejich výrobu, ozvala se mi prostřednictvím sociálních sítí spousta lidí s nabídkou pomoci jako je třeba opatření materiálu, stříhání, či následné rozdání vyhotovených roušek atd. Přikládám proto fotografii s první várkou roušek, ty putovaly do fakultní nemocnice Olomouc. Dnes mě oslovila zdravotní sestra z dětské onkologie v Brně, takže již pracuji na rouškách pro ně a věřím, že jim také poslouží. Jsem ráda, že mohu nějak pomoci. Ty úsměvy za to stojí.“
Pracovní povinnost našich studentů se v těchto dnech rozjíždí naplno. Zkušenosti z ní nyní sdílejí studentky z domova pro seniory Slunečnice v Ostravě-Porubě , jako Simona V., Martina N. a Tereza G., které se zapojily do přímé práce s klienty.
Kristýna S. pomáhá v neziskové organizaci ve shánění a koordinování dobrovolníků. Vyfotila dobrovolníky při přebírání aut Škoda v rámci projektu „Škoda pomáhá“, kdy organizace poskytla bezplatně 5 vozů na rozvážení zachlazených jídel a potravin seniorům domů.
Lucie B. chodí na nákup starším lidem. Společně s maminkou šijí roušky, které rozdávají nejenom rodině ale také sousedům a známým, kteří roušky nemají a potřebují je. S výrobou roušek pomáhá také Marika V. tentokrát v Azylovém domě Svaté Terezy v Novém Jičíně. Zatím jich dodala 290 kusů.
Velký zájem studentů jako Mariky V, Kateřiny S. a Daniely V. vzbudil projekt “Haló, nejste sami!”, který je zaměřený na pomoc seniorům. Náplní práce je telefonovat seniorům a informovat je o stávající situaci, a především je uklidnit. Výhodou je, že práce probíhá v bezpečí domova.
Kateřina B. napsala: „Vykonávám dobrovolnou činnost v neziskové organizaci DOTEK z.s. Jedná se o organizaci zajišťující náhradní rodinnou péči. V rámci dobrovolnictví hlídám děti, pomáhám jim s výukou, zajišťuji nákupy a jiné činnostmi, které jsou s chodem organizace spojené.“
Pavel Č. se zapojil do pomoci v noclehárně Adelante, patřící pod Armádu Spásy, kde vypomáhá v přímé péči a při příjmech klientů.
Martina V. se zapojila do dobrovolnické práce ve městě Paskov. Píše: „Roznáším ušité roušky seniorům a také informační letáky, které vydalo naše město pro všechny své občany.“
Všem našim studentkám a studentům velmi děkujeme za projevenou aktivitu a přejeme jim hodně sil do dalších dní a také úspěšné zvládnutí všech plánovaných studijních povinností v letním semestru.
Za všechny kolegyně a kolegy z fakulty
Marie Špiláčková
Iva Tichá