Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Kaligrafii se věnuje doc. Eliška Čabalová, která je vedoucí Ateliéru obalového a knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity. Na svém kontě má již spoustu českých i mezinárodních ocenění, z nichž v současné době nejprestižnější je umístění mezi pětadvaceti vítězi v mezinárodní knihařské soutěži umělecké knižní vazby Designer Bookbinders International Bookbinding Competition 2013, která se konala v Oxfordu. Tématem soutěže byla jakákoliv kniha, spojená s dílem, či osobou Williama Shakespeara. V takovýchto soutěžích, kromě hodnocení výběru titulu a jeho adekvátnímu uměleckému ztvárnění, předchází velmi tvrdá selekce, soustřeďující se na řemeslnou dokonalost předložených vazeb. Porotu tvořili historik umění, ředitel shakespearovského divadla, dva významní angličtí knihaři a jeden umělec.
Dlouho jsem hledala titul, který je téměř neznámý a ručně jsem poté kaligrafovala rozsáhlou báseň Venus a Adonis ve staré angličtině. Na vazbu knihy jsem použila pergamen, který je mi materiálově blízký a důvěrně znám jeho vlastnosti. Jeho ledový povrch je dráždivý k erotické poezii Shakespeara“, přibližuje svoje dílo výtvarnice.
Eliška Čabalová se zabývá knižní vazbou, tvorbou autorské knihy, volnou a užitou grafikou a obalovým designem. Vystavuje v ČR i v zahraničí, její výtvarné práce jsou také zastoupeny ve sbírkách v muzeích České republiky i v zahraničí, realizuje se i jako kurátorka různých výstav, účastní se v porotách výtvarných soutěží, jako je např. Grafika roku a pořádá workshopy.