Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Ve čtvrtek 4. května se uskutečnil projekt „The Street Store“ v prostorách Černé louky v Ostravě. Tento projekt jsme zorganizovali my, studenti 2. ročníku Katedry sociologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Ve spolupráci například s Armádou Spásy v Ostravě,  která nám vypomohla dodat oblečení pro potřebné a díky tomu také rozšířila sortiment pro „nakupující”. Velké díky patří také těm lidem, kteří nám darovali spoustu (pro ně už nepotřebného) oblečení. Prostřednictvím spolupráce s restaurací Ojero jsme mohli potřebným nabídnout také něco k snědku. Podával se výborný guláš, po kterém se v době oběda velmi rychle zaprášilo.
Odkud že tento projekt vlastně pochází? The Street Store vznikl v Jihoafrické republice. Funguje na následujícím principu. Předem je domluveno místo, kam lidé mohou nosit oblečení, které už nenosí či ho chtějí vyřadit ze svých šatních skříní. Mají takto jedinečnou možnost ho darovat naopak těm, kteří ho potřebují a přitom se spolu mohou potkat. Pointa je v tom, že oblečení je darováno, čili je zadarmo. Ale pro lidi bez domova se právě vytvoří taková atmosféra, aby měli pocit, že jsou v obchodě a jsou samotní nakupující.
Někteří z nás se tohoto projektu již účastnili, a to v minulém roce v rámci exkurze česko-německého semináře v Drážďanech s názvem Nové perspektivy? Návrat do „bydlící společnosti“ v sousedních zemích. Po uskutečnění drážďanského The Street Store jsme se rozhodli pro realizaci této události u nás v České republice, a povedlo se.
Náš obchod byl otevřen od 11 hodin dopoledne. Byli jsme mile překvapeni, když krátce po odbytí 11. hodiny dorazilo prvních pár „nakupujících”. Přibližně o hodinu později  šlapal obchod na plné obrátky. Přišly jak ženy, tak i muži. Dorazilo také mnoho rodin s dětmi,  za což jsme byli rádi,  že sekce dětského oblečení nepřišla zkrátka.  Celkově „nabídka oblečení” byla velmi široká a každý si tak mohl přijít na své. Odpoledne sice návštěvnost klesla, ale i přesto se našel někdo, kdo oblečení potřeboval a byl velmi rád,  že za námi dorazil.
Před 5. hodinou odpoledne jsme se rozhodli, že „obchod” zavřeme a že se můžeme radovat z úspěchu prvního The Street Store v České republice!
Moc rádi bychom poděkovali Armádě Spásy v Ostravě za skvělou spolupráci. Dále veganské restauraci Ojero, která nám poskytla jídlo pro lidi bez domova (a v případě, že nevíte kam v Ostravě na oběd, doporučujeme zajít právě tam). Za spolupráci děkujeme také společnosti Canis Safety a.s., která nám poskytla trička s logem The Street Store a společnostem Léky na dosah.cz a X-Media servis!