Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Byl konec října, když jsem se na výuce suplované naší doktorandkou dozvěděla o nějaké Skupině aktivních studentů a možnosti přidat se.
Váhala jsem, ale když mě pozvala i na promítání filmu Gayby Baby a viděla jsem, co zhruba dělají a jaký mají jejich aktivity formát, řekla jsem si, že přijdu i na schůzku a uvidím.
Přišla jsem s tím, že zjistím, co to teda je, jak to funguje a co tam mám a můžu dělat já, Neznámá, studentka „s plenkami“, po prvním měsíci na univerzitě. Padla první, téměř vražedná, otázka. Co od setkání čekám – to jsem vážně nevěděla, jestli jsem na správném místě. Přece jsem to přišla teprve zjistit, nečekám nic! Získala jsem základní informace a stále ještě nevěděla – jen jsem si řekla, že to zkusím. Aspoň další schůzku.
Pak jsem přišla znova. No a už to začalo. Při plánování aktivit na další semestr jsem cítila, že na správném místě jsem. Tedy, o místo ani tak nejde, cítila jsem, že se nacházím mezi správnými lidmi. A tak se stalo, že jsem jednoduše zůstala, protože věřím, že to tak je super a navíc to, co děláme, pro mě má smysl.
Během našeho fungování se ze (pro studenty odpudivě znějící) Skupiny aktivních studentů stala Zebra. Změnil se nejen název – je nás stále více a děláme pořád větší množství dobrých akcí. Pro mě je Zebra prostě parádní. Na dnešní dobu poměrně unikát. Studenti bakaláře společně s doktorandy, ženy i muži, demokracie, spolupráce, přátelství, soulad i přes pestrost názorů, kontakty, známosti.
Když si to tak zpětně přebírám, Zebra je mnohem víc, než jen aktivity – jsou z nich snad vždy větší výnosy, než je úsilí. Setkávám se s (často významnými) lidmi, které bych jinak nepotkala, získala jsem zkušenosti, které bych neměla, mám fajn práci, o niž bych stěží zavadila, mám super kamarády, dělám, co bych nedělala a dost mě to baví. Prostě jsem Zebra a každý to o mně ví.
Být aktivní, zapojovat se, dělat něco navíc je dneska možná divné, ale zaručeně se to vyplácí. Člověk tím nemůže nic ztratit. Vždycky jenom získat. Získá však zpravidla násobky svého úsilí. A to je fajn.
Jestli jsi na tom podobně jako já loni, zapojit by ses chtěl(a), ale máš strach, divný pocit, pořád nevíš … tak se neboj přijít a zjistit, kdo je Zebra. Rádi Tě mezi nás přivítáme, protože Zebra je o lidech. A s novými lidmi přichází nové nápady, myšlenky, obohacení, zkrátka přichází změna.
Věřím, že i Ty jen získáš.
Jeden ze Zebřiných pruhů