Festival Jeden svět Ostrava nabízí to nejlepší, co se mezi dokumentárními filmy o lidských právech urodilo za poslední rok či dva. Týden od 31. března do 9. dubna ovšem nebude jen o promítání filmů. Festival – i díky doprovodnému programu – navnadí všechny lidské smysly!
Letošním tématem festivalu, který se v Ostravě koná už poosmnácté, je „umění spolupráce“. Prolíná se celým festivalem. Diváci uvidí 40 filmů, které doprovodí debaty s hosty. Zažijí také virtuální promítání, ochutnají mezinárodní kuchyni a odpočinou si v některém z více než 20 spřátelených podniků – ostravských klubů, kaváren, restaurací a bister, kde si mohou prohlédnout výstavy nebo si dají “jednosvětovou” specialitu. O spolupráci je také den věnovaný nevidomým, neslyšícím a lidem s hendikepem (9. 4. od 14 hodin, Provoz Hlubina a Cineport), kdy si i lidé bez hendikepu mohou vyzkoušet, jaké to je nevidět a neslyšet.
Festival je ale především o filmech a následných debatách s odborníky i vzácnými hosty. „Právě na debaty se těším z celého festivalu snad nejvíc. Filmy vzbuzují emoce i hodně otázek, není nic lepšího než mít možnost si o tom hned popovídat, tím spíše, když s vámi mluví režisér, protagonista filmu nebo člověk, který má bezprostřední zkušenost například s válečným prostředím,“ uvádí Kristýna Konczyna, hlavní organizátorka Jednoho světa Ostrava.
Promítat se bude na pěti místech v Ostravě. Festival zahájí 31. března v 18 hodin v Cineportu film Není úniku. Je to film o lidech, kteří přežili a přežívají válku v Iráku. Po shlédnutí filmu bude následovat debata s novinářkou Markétou Kutilovou a Ondřejem Šimetkou z organizace Lékaři bez hranic. V dalších dnech festival zavítá kromě Cineportu také do Minikina Kavárny a kina Klubu Atlantik, nově se letos zapojí Centrum Pant a kino Luna. Promítá se několik filmů denně – a aby divák nezůstal ochuzen a mohl si v programu vybrat, některé filmy se opakují.
Pozvání na festival přijali například také diplomat a publicista Michael Žantovský (debata po filmu Ve válečné show, 6. 4. od 17 hodin, Minikino Kavárna) nebo filantrop Karel Janeček (debata po filmu Ada na radnici, 8. 4. od 18 hodin, Cineport). Diskutovat ale budou i další odborníci, protagonisté a režiséři filmů, kteří dodají vlastní unikátní pohled a zkušenost.
Program festivalu a další zajímavosti o festivalu.
Na kulinářském dni nazvaném Ochutnej svět (1. 4. od 13 hodin, Provoz Hlubina) se sejdou ostravští restauratéři a kuchtíci původem z různých konců světa, aby uvařili a nabídli to nejlepší ze svého menu. K vyzkoušení budou také exotické pokrmy, aby navnadili na následnou projekci filmu Brouci (1. 4. od 15 hodin, Cineport).
Nedílnou součástí festivalu jsou výstavy s lidskoprávní tematikou. K vidění bude cyklus Příběhy bezpráví – cesty ke svobodě v Sádrovém ježkovi, Docku a Pjetce nebo komiksové práce žáků základních a středních škol Bohuš a Dáša mění svět v Hogo Fogo.
Tyto i několik dalších klubů, kaváren, restaurací, bister a dalších provozoven patří mezi friendly places Jednoho světa, spřátelená místa, kde se už od poloviny března dozvíte aktuální informace o Jednom světě, dostanete jednosvětové noviny a užijete si pohodovou atmosféru. Ve vybraných podnicích (například Hogo Fogo, Sladké království by Trisha, Co Kafe, Boule za ušima, Faency fries) si kromě stálé nabídky můžete objednat také speciální jednosvětovou dobrotu, třeba cupcake, cheesecake, dip nebo nápoj.
Jeden svět je největší mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech. Hlavní část festivalu probíhá v Praze od 6. do 15. března, poté ve více než 30 městech v Česku.