Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Na světě asi nebude mnoho univerzit, jejichž studenti se mohou chlubit vlastním pivem. Natož takovým, které příznivě působí na jejich mozek. Ti naši ale mohou: už za pár týdnů spatří světlo světa IQač: oficiální pivo studentů Ostravské univerzity!
„Nemáme své pivo, abychom se z něj opíjeli. Má být spíše pojítkem mezi studenty a utužovat jejich kolektiv. Když se třeba potkáme, abychom naplánovali Majáles, IQač tomu dodá na atmosféře, a v dobré atmosféře vznikají taky dobré nápady,“ uvádí Veronika Snopková, prezidentka studentské organizace, která stojí za IQačem i Majálesem.
IQač je dvanáctistupňová lahůdka z vybraného českého a německého chmelu se specifickou kombinací sladu. Na přání studentů Ostravské univerzity jej připravil Jiří Štverka z ostravského Pivovarského domu. Teď bude IQač ještě chvíli ležet a odpočívat, ale od 7. října, kdy jej rektor univerzity pokřtí přímo na Masarykově náměstí v rámci akce JSME OSTRAVSKÁ!!! si jej budete moci dát třeba u Hobita, Skákavého poníka nebo v klubu Áčko u studentských kolejí na Hladnově.
V čem je IQač tak chytrý? Obsahuje ginkgo bilobu, která má prokazatelné pozitivní účinky na funkci mozku. „V každém pivu je 0,2 gramů ginkgo biloby, což je poměrně dost, takže fungovat určitě bude,“ říká Jiří Štverka s tím, že chuť piva by ale ovlivnit neměla.
A co na to rektor univerzity? „Studentský život není jen o studiu v knihovnách a ve škole, ale důležitou součástí je i společenský život. Jsou věci, které k němu patří, studenti univerzit pijí pivo od středověku
a budou i v budoucnu – proč tedy nenabídnout určitou alternativu,“ říká k IQači profesor Jan Lata.
Na křest jste všichni srdečně zváni – podrobnosti o programu naleznete na webu akce JSME OSTRAVSKÁ!!! 

7. 10. křtíme IQače přímo na Masarykáči. Všichni jsou srdečně zváni!

7. 10. křtíme IQače přímo na Masarykáči. Všichni jsou srdečně zváni! FOTO: Tereza Gerthnerová