Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Tento tmavě hnědý brouk z čeledi tesaříkovitých dorůstá až 17 cm (největší doložený exemplář měřil 16,7 cm), má obrovské oči, silná kusadla, kterými dokáže překousnout tužku a váží až 55 g.
Chytit v Amazonii titána je snem každého entomologa. „I já jsem jako kluk snil o výpravách za tímto legendami opředeném broukovi a hltal staré příběhy o expedicích z počátku minulého století, které se s nepořízenou vracely z hlubin pralesa,“ řekl organizátor expedice Jiří Hodeček, student doktorského studia na Katedře biologie a ekologie PřF OU. „A proto jsem se taky rozhodl podobnou expedici uspořádat,“ pokračuje Hodeček.
Titán obrovský je považován za největšího brouka světa. Vyskytuje se pouze v Amazonii, kde je vázán na původní deštné pralesy. Chytit tohoto brouka není vůbec jednoduché a to, i když dnes už víme, že je to druh mnohem běžnější, než se původně myslelo. „My jsme měli obrovské štěstí. A to navzdory tomu, že letošní období dešťů v oblasti nebylo příliš vydatné na srážky, což těmto broukům nesvědčí. Podle našich informací se v oblasti, kde jsme byli, letos zatím podařilo chytit jen tři jedince. Brouk, kterého jsme přivezli je navíc nadprůměrně velký jedinec,“ doplnil další člen expedice Tomáš Kuras. Prozradil, že pro chycení brouka je potřeba použít silný zdroj světla a na lov vyrážet vždy až po půlnoci. Tento tesařík s dlouhými tykadly je totiž aktivní jen pozdě v noci. Ke světlu přilétá neslyšně pouze na zhruba deset až 15 metrů a pak doslova spadne na zem. To je ten správný okamžik pro entomologa, který ho musí zpozorovat, na zemi najít a pohotově odchytit, než se opět ztratí v pralesní tmě. Světlem lze přilákat pouze samečky, samičky aktivně patrně vůbec nelétají. Ostravsko-olomoucká výprava uspěla třetí noc, všechny zbývající pokusy během dalších dvou týdnů pobytu v pralese již ovoce nepřinesly.
V současné době je titán (samec) o délce 15,2 centimetrů a hmotnosti cca 35 gramů k vidění na Katedře biologie a ekologie PřF OU. Zdejší odborníci se snaží o druhu dozvědět co nejvíce. „Je až s podivem, že se o tomto gigantovi neví v podstatě nic. Nemáme informace o tom, jak dlouho žije, na jakou vzdálenost se může šířit, na čem, jak a kde se vyvíjejí larvy, jak létá a podobně. My ho nyní můžeme pozorovat a už dnes je zřejmé, že se v zajetí dožívá nejméně 30 dní. Víme, jakou má aktivitu během dne tedy, že se přes den zahrabává do lesní hrabanky a je aktivní výhradně v noci. Tyto a další informace mohou být v budoucnu významné třeba právě pro ochranu titána obrovského ve volné přírodě,“ prozradil Hodeček.
Tajemství opřádalo brouka téměř půl druhého století. Druh byl popsán už v r. 1771, ale až do r. 1958 nikdo nespatřil živého jedince. Carl Linné totiž brouka popsal podle kreseb z d’Aubentonova díla z roku 1765, jehož pozůstatky se ztratily a brouk upadl v zapomnění až do r. 1910, kdy objevil v rybím žaludku zbytky dalšího jedince německý lovec orchidejí Wörner. Ve chvíli, kdy byly zbytky brouka identifikovány se stal Wörner slavným a do Jižní Ameriky se několikrát vrátil brouka hledat. Protože o bionomii brouka se nevědělo vůbec nic, nezbylo Wörnerovi než pročesával vody Rio Negro u Manausu a sbírat utopené jedince.
Dnes už víme o titánovi více informací, než kolik jich měl k dispozici Wörner před sto lety, nicméně pořád je jich žalostný nedostatek. Tato a podobné expedice si kladou za cíl mezery ve znalostech zaplnit a poodkrýt roušku tajemství života těchto nádherných stvoření.
Kontakt na Jiřího Hodečka pro ty, kdo se chtějí na největšího brouka světa podívat = e-mail: P12158@student.osu.cz.
Titán obrovský na fotkách Alžběty Sklářové:


Největší brouk světa a biologové z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty OU v Dobrém ránu České televize – 3 televizní vstupy:
První vstup.
Druhý vstup.
Třetí vstup.