Po celý rok 2018 si u příležitosti 90. výročí úmrtí významného skladatele Leoše Janáčka připomínáme jeho rozsáhlou tvorbu. Velkolepé oslavy vyvrcholí unikátním čtyřdenním Hudebním maratonem Leoše Janáčka, který všem milovníkům hudby nabídne pestrý program a neopakovatelnou atmosféru. Jste srdečně zváni!
Projekt Janáček Ostrava 2018, v jehož režii se během roku konalo v celém Moravskoslezském kraji množství koncertů, představení a dalších kulturních akcí oslavujících tvorbu Leoše Janáčka, se pomalu blíží ke konci. Tečku na závěr představuje čtyřdenní festival Hudební maraton Leoše Janáčka, který proběhne ve dnech od 25.10. do 28.10.2018 a návštěvníkům nabídne celkem 17 hudebních zážitků v podání více než 350 českých špičkových interpretů. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro něž jsou připraveny víkendové doprovodné akce.
Hudební maraton Leoše Janáčka je inspirován francouzským festivalem klasické hudby La Folle Journée („Bláznivý den“), jež se už od roku 1995 pravidelně pořádá ve městě Nantes, trvá celkem pět dní a každý rok návštěvníkům zprostředkovává dílo určitého skladatele či hudebníka. Z Francie se tato podoba postupně rozšířila do všech koutů světa, v České republice však ostravský čtyřdenní maraton Janáčkovy hudby zůstává unikátem.
Hudební maraton Leoše Janáčka návštěvníkům přinese intenzivní hudební zážitek, kdy během čtyř dnů rozezní celý Moravskoslezský kraj rovných 40 Janáčkových skladeb. Slavnostní zahájení připadá na čtvrtek 25.10., kdy kromě skladeb Leoše Janáčka v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové zazní také ukázky z rozsáhlé tvorby Antonína Dvořáka a Luboše Fišera. Už 26.10. se pak můžeme těšit na koncert s poetickým názvem Mladí ladí Janáčka, kde vystoupí Ostrava Youth Orchestra, tedy spojený orchestr studentů Fakulty umění OU a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Nebude chybět ani mezinárodně proslulý klavírista Lukáš Vondráček, bývalý student Ostravské univerzity, jenž v roce 2016 zvítězil v prestižní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. Hudební maraton Leoše Janáčka dne 28.10. slavnostně zakončí rapsodie Taras Bulba v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zároveň připomene 100 let od založení samostatného Československého státu.
„Povedlo se nám připravit něco nezvyklého, co v rámci celé České republiky nemá obdoby. Pevně věřím, že i návštěvníci festivalu budou projekt vnímat takto pozitivně. Také věřím, že to přiláká i řadu lidí, kteří uvidí, že náš kraj není závislý pouze na tom, kolik máme historických památek, ale co jsme tady na tom našem kulturním plácku schopni společně vytvořit,“ uvedl na tiskové konferenci Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu a proděkan pro vnější vztahy FU OU.
„Je důležité říct, že se do projektu zapojilo celkem 18 institucí různého druhu, a právě semknutí kulturních institucí v Ostravě bylo jedním z cílů. Šlo o to, aby navázaly spolupráci s městem a krajem a společně zareagovaly na významné výročí svého rodáka, což se podle mě podařilo,“ dodal Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Projekt Janáček 2018 vznikl ve vzájemné spolupráci Janáčkovy filharmonie Ostrava, Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, Ostravské univerzity, Národního divadla moravskoslezského, Svatováclavského hudebního festivalu a v neposlední řadě Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Finanční podporu poskytl Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava, které projekt podpořilo celkovou částkou ve výší 2,404,000 Kč.
Podrobnější informace k bohatému programu a vstupenkám jsou k dispozici na www.janacek2018.cz.