Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

O palčivých otázkách a problémech, které se týkají současného stavu a kvality ostravského ovzduší, debatovali primátor města Ostravy Tomáš Macura, Martin Tomášek z Ostravské univerzity a Jiří Bílek z VŠB-Technické univerzity Ostrava. Do diskuze se zapojilo velké množství zájemců z řád široké veřejnosti, kteří přispěli svými zkušenostmi, názory i nápady na možná řešení.
Město Ostrava i nadále pokračuje ve svém dosud úspěšném dlouhodobém plánu na snižování emisí. Na zlepšení situace se podílí i městská hromadná doprava, jež postupně omezuje počty autobusů s dieselovými motory, ty by pak měly z ostravských komunikací zmizet úplně do roku 2020. K čistějšímu ovzduší významně přispěla výměna více než 1 000 kotlů v ostravských domácnostech, která proběhla díky dotačnímu programu na omezení emisí z lokálních topenišť.
„Je důležité, aby se i škola změnila v postoji k Ostravě. Studenti by neměli být zavřeni ve školách a mluvit o těchto záležitostech pouze teoreticky. Měli by být ve středu dění, aby mohli reflektovat. Patří k tomu i posilování vědomí, že někam patřím, jsem Ostravanem, znám Ostravu i její problémy a že jsem součástí nejen toho problému, ale i řešení,“ uvedl Martin Tomášek.
Bikesharing: Na kole do práce i do školy
K lepší kvalitě ovzduší můžete přispět i vy! Od 1. května v Ostravě funguje zbrusu nový systém sdílení jízdních kol. Výhodou je nulové znečištění i hlučnost.  K dispozici je prozatím celkem 39 lokalit, kde si můžete nezaměnitelné růžové jízdní kolo vypůjčit. Podpoříte tak nejen rozvoj ekodopravy, ale i své zdraví.