Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Někdo si před Vánocemi stěžuje na shon, utrácení a davy lidí, jiný se rozhodne pomáhat. Jsme rádi, že i na naší univerzitě jsou lidé, kteří se spíše než blikajícími obchodními domy nechají strhnout tím, co k Vánocům doopravdy patří: pomáhání druhým.
Rybova mše pomohla Honzíkovi
Docent Jan Spisar z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity (OU) se i letos pustil do organizace Vánočního koncertu Vysokoškolského pěveckého sboru OU: tradiční Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby tentokrát zazněla v kostele Svatého Ducha 13. prosince.
Poprvé však tento koncert dostal zcela nový rozměr. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován na koupi elektrického vozíku tělesně postiženému Honzovi Vavříkovi, který trpí dětskou formou spinální svalové atrofie.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na realizaci koncertu podíleli, ať už organizačně nebo hudebně, taky faráři Řehulkovi ze zábřežského kostela a všem, kteří přispěli. Podařilo se nám pro Honzíka vybrat 30 000 korun, takže se společné úsilí rozhodně vyplatilo,“ raduje se sbormistr a dirigent Jan Spisar a dodává, že příští rok se koncert bude konat na stejném místě a opět za dobročinným účelem.
Speciální kouzlo Vánoc v rukou studentek
Jen o pár dní později, 18. prosince se v klubu Alfa konal další benefiční koncert, tentokrát pořádaný studentkami z Pedagogické fakulty OU. Druhý ročník Speciálního kouzla Vánoc zajistil přes 31 000 korun pro neziskovou organizaci ABC o.p.s., která pomáhá rodinám s dětmi s autismem.
„Byli jsme nadšeni a taky zaskočeni úspěchem – sál byl téměř plný a dostávali jsme samé pozitivní ohlasy. Našim cílem bylo posunout akci oproti loňsku dál a to se nám podařilo více, než jsme čekali,“ říká za tým organizátorů Markéta Kubalíková, studentka Speciální pedagogiky a vzpomíná na jeden z nejsilnějších momentů celé akce: „Vystoupil sbor neslyšících, kteří znakovali do hudby. A potom všech těch 350 lidí zvedlo ruce a tleskalo ve znakovém jazyce, to byla hodně silná chvíle.“
Oběma počinům tleskáme i my a přejeme mnoho úspěchů i v dalších letech – ať jsou i další ročníky minimálně tak štědré, jako ten poslední.
Na fotky Terezy Gerthnerové z obou koncertů se můžete těšit již brzy, fotoreportáž se objeví na OU@LIVE.