Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Kino Cineport je jedním z originálních projektů realizovaných v Provozu Hlubina – bývalém černouhelném dole, který nyní slouží jako prostor pro aktivity neziskového charakteru, zázemí pro umělce a zkrátka pro všechny, které „zajímá místo, ve kterém žijí a chtějí jej aktivně měnit“, jak se píše přímo na webu Provozu.
Téměř denně se v Provozu odehrávají zajímavé akce – od filmů přes besedy a přednášky až po hudební večery, festivaly a podobně. A protože se jedná o naši partnerskou organizaci, studenti i zaměstnanci Ostravské univerzity mohou využít na některé části programu slevu.
Jednou z nich je právě filmový maraton s názvem Letí pávi, letí vzduchem aneb Ozvěny Opavského páva v Cineportu. Výběr krátkých animovaných a hraných filmů spojených s workshopem se bude konat 17. června 2016 od 16 hodin. A husí kůže a zamyšlení vás nemine – pro ilustraci přinášíme jen pár úryvků z toho, co vás čeká:
Point d’orgue – Boris Brenot & Lucas de Thier, 6 min., Belgie
Starý kněz vchází do opuštěného kostela a začne hrát jazz na varhany. Naprosto pohlcen hudbou si nevšimne paranormálního publika.
Co se stalo v ZOO – Veronika Zacharová 4:00, ČR
Krátký příběh o zvědavé holčičce, která je na výletě v zoo se svou maminkou. Jaký plán si přátelské děvčátko vymyslí, když uvidí osamělou gorilu a maminka nepřestává vyřizovat pracovní hovory?
Každou vteřinu – Amálie Kovářová, 22:22, ČR
Honza je nehybný jako kapr v medu. Teprve v ohrožení života zjišťuje, že by se možná měl zkusit hnout. Co může ztratit? Jen každou vteřinu, minutu, hodinu. O nás mladých.
Další akcí v Cineportu, na kterou bychom vás rádi pozvali, je promítání dokumentu Disobedience, který bude následnou diskuzí propojen s našim krajem. Dokument o přímých akcích lidí z celého světa, kteří „říkají ne průmyslu založeném na fosilních zdrojích – ne koncentraci moci v rukou několika málo oligarchů a jejich profitu a ne znečištění a jeho vlivu na ty nejzranitelnější“ (z popisu na provoz.net). Po promítání můžete diskutovat s Radkem Kubalou (klimatický aktivista, novinář v Deníku Referendum a účastník Ende Gelände), Vladimírem Burdou (o.s. Vzduch z Radvanic), Janem Nezhybou (poradce pro NNO, dříve Arnika – odpady a toxické látky). Diskusi bude moderovat Anna Plošková, ředitelka ostravské obecně prospěšné společnosti Čisté nebe).
Promítání dokumentu a sidkuze se budou konat 14. června 2016 od 19 hodin v Cineportu při nepříznivém počasí, pokud podmínky dovolí, promítat se bude venku – před kavárnou Maryčka v Provozu Hlubina.
Všechny srdečně zveme!