Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Normální je sportovat, cestovat, sdílet fotky i pomáhat. A normální je taky darovat. Právě to je poselství kampaně Normální je darovat, kterou spustil Moravskoslezský kraj a ke které se Ostravská univerzita hrdě hlásí coby podporovatel.
„Ostravská univerzita při různých příležitostech získává nové dárce ze svých řad, nábor jsme dělali také do národního registru dárců kostní dřeně třeba na ostravském Majálesu. Věřím, že tato kampaň pomůže těm, kteří nad dárcovstvím přemýšlí, ale dosud se neodhodlali udělat první krok,” říká tiskový mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.
„Pokud někdo váhá, nebo má jakékoli obavy, doporučuji je hodit za hlavu. V Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava je velmi příjemné prostředí i personál, který se vším poradí, všechno vysvětlí a člověk se necítí jako pacient, ale spíše jako host. Odběr není bolestivý, nemám pak žádné zdravotní problémy a po zbytek dne odpočívám, protože v den darování máte ze zákona nárok na pracovní volno,” říká zaměstnankyně Ostravské univerzity Markéta Slivková, která chodí krev darovat pravidelně a je zapsaná také v registru dárců kostní dřeně.
Do kampaně se zapojilo několik významných sportovců, jako Petra Kvitová, Simona Vrzalová nebo florbalisté FBC Ostrava. Její tváří je ale také Petr Filipec, který stojí na druhé straně břehu – je příjemcem kostní dřeně.
Na webu normalnijedarovat.cz tak najdou všichni zájemci informace o dárcovství – jak odběry probíhají, kde všude se provádějí, co odběr obnáší a jaké z dárcovství plynou výhody (příspěvky pojišťoven, pracovní volno, slevy na daních a podobně).
Až příště tedy potkáte Petru Kvitovou na billboardu, chytněte se za nos, otevřete diář a naplánujte si cestu třeba právě do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nebo kteréhokoli jiného pracoviště, které odběry provádí. Můžete tak někomu zachránit život, a to je pocit, se kterým se velmi dobře usíná.