Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Noc vědců je vědecko-popularizační akce, kterou pořádají univerzity i jiné instituce všude ve světě. Ostravská univerzita se jí letos ujala již potřetí a podle všeho to bude stát za to. Celosvětovým tématem tohoto ročníku je světlo – právě to letos slaví hned několikeré výročí (přečtěte si více o výročí světla na webu české Noci vědců). Každá z našich fakult jej však pojala po svém a na návštěvníky tak čeká opravdu pestrý program.
Na Přírodovědecké fakultě se můžete vyfotit termokamerou nebo se dozvědět něco o „osvíceném nakupování“ –fair trade v textilním průmyslu. Nebudou chybět ani světelné experimenty či prezentace barevných světelných aplikací při řízení inteligentních domů.
Díky Fakultě sociálních studií si budete moci zkusit tzv. „slepeckou dráhu“ – workshop zaměřený na provázení lidí se zrakovým postižením, Lékařská fakulta jej doplní o přednášku na téma „Jak se žije nevidomým“ s praktickými ukázkami úskalí.
Na Pedagogické fakultě se zase dozvíte, proč se na chytrých telefonech při volání zhasíná displej a za pozornost stojí také aktivita provizorně pojmenovaná „Posvítíme si na vás“: Sledování fyziologických reakcí na psychické procesy. Se světlem souvisejí hlavně oči, proto se zde představí tzv. „Oční stopař“ – přístroj, který dokáže mapovat, kam se Váš zrak ubírá.
Filozofická fakulta pojala celé téma osobitě. Světlo propojila s jeho protikladem: tmou, a ta evokuje strach. Adeptem na hit letošního ročníku je výstava zoufalých studentských kreseb na obávaných zápočtových testech či výstava mučících didaktických nástrojů, pomůcek a praktik 19. a 20. století. Chybět nebudou ani hry či přednášky týkající se hororových filmů a literatury a bude zde i prostor pro překonávání strachu z neznáma – nechte se překvapit!
Fakulta umění celou akci doprovodí hudebně a v plánu je také výstava děl studentů výtvarného umění.
Těšíme se na Vás 25. 9. 2015 na půdě našich fakult! Podrobný program nahrajeme v nejbližších dnech.