Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Co bylo na Noci vědců v budově Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity k vidění?
Po celou dobu trvání programu byly přístupné expozice hmyzu, rostlin, kosterních pozůstatků, dále matematické hrátky s kirigami, origami, tangramy, hlavolamy a binárními kódy, fyzikové si připravili experimenty na vlastní kůži, měření pomocí čidel, termokameru, hrátky se světlem, zajímavé fyzikální experimenty i laserovou diskotéku, geografové a geoekologové umožnili prohlídky mineralogických sbírek, ukázky geodetických měření a byofyzici připravili na téma „Život rostlin očima biofyzika“ program ve své laboratoři biofyziky. V atraktivním programu dále vystoupil Žesťový kvintet Fakulty umění Ostravské univerzity, malá chemická show pro děti „Tři kouzelníci“, přednáška s ukázkami na téma „Jak se programují roboti?“, matematické divadlo „Vražda kružnice“, dále přednášky „Borneo“, „Smršťující se Ostrava“ i přednáška a ukázky „Vizualizace objektů a 3D modelování“. Na závěr akce převedli chemici efektní ohnivé pokusy na téma „Piráti z Karibiku“ a tečku za akcí udělal nádherný ohňostroj.
Ohlasy některých návštěvníků:
Nejvíce se mi líbí ty kostry. (holčička, 7 let)
Je tu fajn, je tu mnoho zajímavých věcí, nejlepší je strašilka, která po mě lezla. (chlapec)
Líbí se mi tu docela dost, potkal jsem tady nadšeného chovatele brouků, má úžasnou výstavu. Příroda mě zajímá – zvířata i rostliny. (Jiří Tomášek, 15 let)
Je to tu super. (čtyřčlenná rodina)
Mě osobně nejvíce baví fyzika, v této sekci jsem strávil nejvíce času, ale i ostatní sekce jsou hodně podařené. Líbí se mi asi všechno, objektivně nemůžu říct co je lepší a co je horší. (teenager)
My jsme spokojení, synovi se nejvíce líbil kapalný dusík a smršťování balónku. (maminka s malým synem)
Syn „vytuhnul“ na dvě hodiny u matematických hrátek, logické hry ho baví, mi se tady taky líbí. (tatínek s šestiletým synem)
Nejvíce se mi líbily chemické a fyzikální pokusy, baví mě fyzika. (chlapec)
Je to tu hezké, jsem tu se synem, líbí se nám to. (tatínek se synem)
Je to tu dobré, nejvíce se mi líbil tekutý dusík, roboti a baví mě přírodovědné předměty. (teenager)
S tekutým dusíkem se mi to líbilo nejvíc. V přírodě můžeme vidět jakékoliv zvíře, kdežto tekutý dusík je zajímavější a jenom tak ho v přírodě neuvidím. (chlapec, 8 let)
Je to tu výborné, ze začátku sice moc lidí, pak se to ale uvolnilo a bylo to lepší, dost mě překvapily živé objekty, které mají tam u hmyzu. Strašilka byla úžasná, čekal jsem, že se budu štítit, ale bylo to roztomilé, překvapilo mě to, já hmyz moc nemusím. Je vidět, že lidi, co tady vystavují, o tom hodně ví. (muž 30 let)
Mě zaujaly především minerály a baví mě paleontologie. (žena 23 let)
Nám se tady líbí, nejvíce matematická pohádka a fluorescenční pokusy na fyzice, taky strašilka. Přijdeme zase za rok, chtěli bychom takovou akci co půl roku. (maminka 36 let s dětmi 10 a 12 let)
Je to hrozně zajímavé, dětem se to líbilo, nejvíce se líbly pokusy v chemické pohádce a robot, tekutý dusík i smršťování balónku, přijdeme i příští rok. (čtyřčlenná rodina, holčičky 4 a 9 let)
Nejvíce se mi líbilo všechno. (holčička 12 let)
A ještě příběh jedné malé návštěvnice Noci vědců, nadšené přírodovědkyně…
Devítiletá Natálka zaujala pracovníky katedry biologie a ekologie, protože s nimi živě diskutovala o zvířatech i rostlinách, upozornili mě na ni, abych ji taky „vyzpovídala“. Natálce se nejvíce líbila strašilka a hmyz, ale prozradila mi také svůj osobní, vskutku vědecký příběh, který ji k lásce k přírodovědě motivoval ještě více. Díky své babičce se k Natálce dostal noční motýl přástevník medvědí, který nakladl vajíčka. Natálka pak housenku, vylíhlou z vajíčka, opečovávala v kyblíku s hlínou a hluchavkou a trpělivě čekala, až se housenka zakuklí. Nakonec se housenka krásně zakuklila do hedvábím omotané kukly a pak byla jednoho dne kukla prasklá a prázdná, takže její noční motýl, kterého „vychovala“, odletěl do světa. Tu zasazenou hluchavku, i s prázdnou kuklou přástevníka medvědího na památku, si pěstuje dodnes. Natálka miluje motýly a na chalupě je prý dokonce krmí cukrovou vodou.

DSC_1097

Natálka se zbytkem kukly přástevníka medvědího.


Je to radost slyšet takové nadšené děti, že je příroda baví a že by jednou přírodovědné obory chtěly studovat. Tak snad je jednou uvítáme i mezi našimi studenty Přírodovědecké fakulty!
Fotogalerie z Noci vědců PřF OU