Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Rostliny nejsou vybaveny zrakem, přesto dokáží světlo vnímat, rozlišují jeho barvu i množství a podle toho se chovají. Zajímavosti z tohoto boje o světlo v říši rostlin pro Vás připravilo oddělení Biofyziky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Ze světla si vybírají
Rostliny umí odlišit jednotlivé složky světla – rozliší třeba modrou a červenou složku světla, které z velké části ovlivňují jejich růst a chování. Jsou totiž docela vybíravé, ze slunečního záření „vychytají“ červené a modré světlo, po kterých rostou, zatímco zelená složka je pramálo zajímá. A co se tedy děje se zelenou složkou, kterou rostliny nevyužijí? Přesně to je důvod, proč vidíme rostliny jako zelené: tuto složku světla totiž nevstřebají, ale odráží se a prochází jimi.
Drama nastává, když modrou a červenou složku světla pohltí konkurenční rostliny a pod nimi rostoucí druhy jich mají nedostatek. Pak jejich fytochromy vyšlou signál: „Máš málo světla pro fotosyntézu, chceš-li přežít, musíš konkurenty přerůst!“ Fototropiny zase poradí, kterým směrem natáhnout svůj stonek a listy, aby světla zachytila více.
Všeho moc škodí
Na druhou stranu příliš mnoho světla rostlinám nesvědčí – nemohou zkrátka odkráčet do stínu, a tak se musí bránit jinak: některé umí stočit své listy nebo celý stonek tak, aby na ně dopadalo co nejméně světla. Nadbytek světla, stejně jako jeho nedostatek, totiž může vést k odumření celé rostliny.
Zároveň zesílí tvorbu důležitých ochranných látek, například karotenoidů (znáte jistě beta-karoten!). Ty posilují jejich odolnost, proto jsou rostliny vypěstované na slunci zdravější než ty ze skleníku, a to i pro nás, lidi.
Stejně jako v říši zvířat, i ve světě rostlin tak probíhá boj o přežití. Rostliny se sice nepožírají navzájem, ale bojují o paprsky světla. Přijďte se na Noci vědců dozvědět více – o roli světla a tmy v životě rostlin si Přírodovědecká fakulta připravila samostatnou přednášku.