S unikátním projektem Athenaeum mimojiné Matěj zvítězil v celorepublikové soutěži Člověka v tísni Hledá se LEADr. 2018.
Mohl bys čtenářům přiblížit hlavní myšlenku Athenaea? Jak se celý nápad vůbec zrodil?
Ta myšlenka se zrodila asi před třemi lety po návštěvě studentského veletrhu Gaudeamus. Vždycky jsem byl spíše všestranně zaměřený, takže jsem si nebyl jistý, co bych chtěl v budoucnu dělat, a Gaudeamus mi popravdě vůbec nepomohl (smích). Říkal jsem si, proč by v Ostravě nemohla existovat obdoba Gaudeamu, která by nebyla pouze o reklamě určitých vysokých škol, ale zaměřila by se přímo na studenty a opravdu jim pomohla s volbou oboru. Athenaeum mělo nejdříve podobu školního projektu v hodině zeměpisu, který však sklidil pozitivní ohlas. Spolu s Vítkem Pískovským a několika dalšími lidmi z týmu jsme chtěli rozšířit obzory středoškolákům a přimět je k tomu, aby se o svou budoucnost začali zajímat dříve než v maturitním ročníku, protože pak často dělají ukvapené závěry.
A jak tedy probíhá organizace Athenaea?
S projektem Athenaeum cílíme už i na studenty druhých ročníků středních škol, kteří pak mají možnost setkat se s vyučujícími z českých vysokých škol, ale i s dalšími osobnostmi z nejrůznějších profesí. Athenaeum je dvoudenní akce, během které hosté prezentují rozmanité studijní i profesní obory. Vždycky se snažíme vybrat ty nejzajímavější a třeba i méně známé obory, kterých bylo v minulém roce celkem osm, ale letos jsme nabídku rozšířili na dvanáct. Nespolupracujeme pouze s Ostravskou univerzitou, která nás podporuje a poskytuje nám zdarma prostory, ale zveme i vyučující z dalších vysokých škol z celé České republiky. Spolupráce s Ostravskou univerzitou je ale důležitá, protože chceme, aby středoškoláci také věděli, jaké mají možnosti tady, a neodcházeli pryč.
Myslíš si, že v Ostravě projekt typu Athenaea opravdu chyběl?
Když jsme projekt Athenaeum prezentovali poprvé ve škole, znali jsme názor jenom asi třiceti lidí, kteří ale reagovali se zájmem. Neviděli jsme důvod, proč to nezkusit a první ročník nakonec opravdu sklidil velký úspěch. Mým vzorem je Steve Jobs, který řekl, že „člověk nikdy neví, co chce, dokud to nevidí“.
Mají studenti na středních školách přehled o tom, jak to chodí na vysoké škole?
Já osobně ho tedy neměl. Myslím si, že nějakou představu mají, ale spíše jim dělá problém zvolit si vhodný obor. Proto na Athenaeum zveme i vysokoškolské studenty z českých a zahraničních škol, kteří se mohou podělit o své vlastní zkušenosti.
Můžeš prozradit, kdo se zúčastní letošního ročníku?
Letos Athenaeum proběhne 3. 12. a 4. 12. Už teď můžu říct, že zájemci o medicínu a biologii se můžou těšit na kardiochirurga Jana Pirka. Svou účast taky přislíbil Filip Horký, to je zase dobrá zpráva pro žurnalisty a publicisty. Hlavně bychom chtěli, aby všechny pozvané osobnosti studentům mohli povědět, co je čeká v budoucnu po vystudování toho daného oboru a jak to vlastně vypadá v praxi. Letos se zaměříme na medicínu, biologii, mezinárodní obchod, podnikání, IT, jazyky, umění a architekturu, právo, historii, žurnalistiku, strojírenství a matematiku a fyziku.
Jak se mohou zájemci z řad studentů přihlásit?
V září a říjnu bude nově probíhat elektronická registrace, kterou budeme moci spustit díky finanční podpoře spolku Proxima. Všechny informace včas zveřejníme na našich stránkách na Facebooku.
Plánuješ projekt Athenaeum rozšířit i do dalších měst?
Díky soutěži Hledá se LEADr se Athenaeum hodně zviditelnilo, takže se mi ozvali třeba z Plzně a Ústí nad Labem, kde už tedy něco podobného vzniká, i když pod jiným názvem. Důležité je ale především šíření té myšlenky. Z Plzně se dokonce přihlásili sami studenti, kteří by chtěli realizovat totožný projekt. Právě tak jsem si to představoval – kdyby se tedy studenti rozhodli, že chtějí Athenaeum ve svém městě, vytvořili by si vlastní tým, a my bychom je pak rádi podpořili a předali jim know-how, což je určitě důležité už kvůli navazování kontaktů a oslovování lidí.
Jak vlastně vznikl název „Athenaeum“?
Nejdříve jsem měl totiž představu fóra, kde by lidé diskutovali, což mě přivedlo k antickému Řecku a Římu. Athenaeum je opravdu název budovy, kde se scházeli vzdělanci a rokovali o vybraných tématech. Navíc se tak jmenoval Masarykův časopis. Tak jsem si říkal, že název „Athenaeum“ je celkem trefný, ačkoli hůře vyslovitelný a zapamatovatelný (smích).
Zvítězil si v soutěži Hledá se LEADr. 2018. Jak to probíhalo?
O soutěži Hledá se LEADr., která je určená aktivní mládeži ve věku 17-25 let, jsem se dozvěděl prostřednictvím reklamního spotu, který mě oslovil. Rozhodl jsem se, že to zkusím, a přihlásil jsem se s projektem Athenaeum, i když jsem byl ze začátku trochu skeptický. Absolvoval jsem několik workshopů zaměřených třeba na management či PR a marketing, což mě velmi zaujalo. Musím říct, že v tomto ohledu mi soutěž hrozně moc dala a jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. Nakonec jsem díky hlasům veřejnosti zvítězil já, i když to bylo těsné, jelikož ostatní přihlášené projekty byly taky výborné.
Athenaeum ale není jediný projekt, na kterém se podílíš. Mohl bys nám povědět i o tvých dalších projektech zaměřených na ostravskou mládež?
Momentálně připravuji projekt YOUNGUP FORUM, který je naplánovaný na 7. 9. 2018. Rád bych do Ostravy pozval mladé osobnosti ze světa byznysu, které by se mohly stát inspirací pro ostravskou mládež a motivovat ji třeba i k občanské angažovanosti. Myslím si, že při středoškolském studiu má člověk ještě pořád spoustu času, aby dělal, co ho baví, může toho hodně vyzkoušet, a navíc je i aktivita v mladém věku důležitým impulzem do budoucna. Často se setkávám s lidmi, kteří říkají „rád bych něco dělal, ale nevím co“ , proto bych chtěl, aby mladí lidé věděli, jaké mají možnosti v rámci svého města i celé České republiky. V návaznosti na YOUNGUP teď pracujeme na webové stránce, kde by si mladí mohli vyhledat, do jakých projektů a soutěží je možné se zapojit.
Co bys na závěr vzkázal mladým lidem z Ostravy?
Aby neházeli flintu do žita. I když je třeba Ostrava v některých věcech ještě pořád pozadu, tak má hodně velký potenciál, kterého by byla škoda nevyužít. Město i kraj se v současnosti opravdu snaží podporovat mládež, studenty a studentské projekty, jen je potřeba té příležitosti využít. Pokud chce člověk něco dělat a zajímá se o dění okolo sebe, tak si vždycky najde něco, čeho se může chytit.
Více informací o soutěži Hledá se LEADr. naleznete na oficiálních webových stránkách.