Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je na veřejnosti čím dál více vidět. Vznikl facebookový profil i detašované pracoviště v nákupním centru Avion Shopping Park Ostrava, kam lidé mohou chodit darovat plazmu.
„Našim cílem je vytvořit co nejširší a nejstabilnější databázi dárců a jedním z nutných kroků je dostat myšlenku dárcovství co nejvíce do povědomí veřejnosti. Chceme být stávajícím i potenciálním dárcům co nejblíže a nabízet maximální komfort a díky pracovišti v nákupním centru mohou spojit vyřizování osobních záležitostí a nákupy právě s dárcovstvím,“ říká Naděžda Kalužová z Krevního centra.
Navíc v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji je tradice dárcovství pevně zakořeněna. „V minulosti docházelo k častým těžkým pracovním úrazům v dolech a na hutích a spolupracovníci zraněných neváhali a okamžitě se hlásili jako dárci. Často se po tragédii v dole vzedmula i vlna solidarity a lidé chodili hromadně darovat krev i z jiných průmyslových odvětví,“ doplnila Kalužová s tím, že tato tradice pokračuje: „I dnes se můžeme na naše dárce spolehnout a vycházejí nám vstříc, když je nejvíce potřebujeme.“
Právě studenti jsou velmi častými dárci a i ti z Ostravské univerzity se rozhodli vyzvat své kolegy nejen z řad studentů, aby se k nim přidali: Akce Daruj krev se Spolkem studentů geografie je naplánovaná na 1. března 2016 a ještě několik volných míst zbývá. Stačí se registrovat pomocí tohoto formuláře.
Pokud vám to tentokrát nevyjde, další možnost přidat se k dárcům z Ostravské univerzity budete mít již brzy – Ostravská univerzita s Krevním centrem totiž začíná navazovat spolupráci. Sledujte OU@LIVE, kde budeme o další spolupráci i o výzvách krevního centra informovat.
A pokud bojujete s nejistotou a pochybnostmi, nenechte se zastrašit a zavolejte na bezplatnou telefonní linku pro dárce krve a plazmy: 800 260 004, prohlédněte si facebookový profil Krevního centra nebo si přečtěte často kladené dotazy. Nejtěžší na dárcovství totiž je udělat první krok.
Abyste se mohli stát dárcem, je potřeba zejména mít dobré zdraví a dodržet pitný režim a dietu, není potřeba mít žádné zvláštní vyšetření od lékaře. Darovat mohou lidé ve věku 18 – 60 let, kteří váží více než 50 kg.
Krevní centrum FNO najdete v Porubě na adrese 17. listopadu 1790 na rohu areálu Fakultní nemocnice Ostrava blízko stejnojmenné tramvajové zastávky.