Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

VIA Exchange je program, díky kterému můžeš v příštím akademickém roce 2020/2021 objevit (skoro) celý svět. Program je otevřen pro studenty Ostravské univerzity bakalářského a magisterského stupně již od 1. ročníku studia v prezenční i kombinované formě.
Kam všude se můžu podívat? → Vyjet můžeš na jednosemestrální pobyt na partnerskou univerzitu do zemí, které nespadají do programu Erasmus+. Sjednali jsme smlouvy na univerzitách v USA, Austrálii, Jižní Koreji, Japonsku, Malajsii, Mexiku, Peru a v dalších mnoha zemích, jejichž přesný seznam včetně dalších podrobností najdeš na Portálu v sekci Nabídka pro zaměstnance a studenty. Tvé pozornosti by neměla ujít především přehledná mapka se všemi univerzitami, na kterých můžeš studovat. V mapce najdeš i info, kam přesně můžeš vyjet právě z tvé fakulty a zároveň se bez zbytečného googlení proklikneš k podstatným informacím o každé škole z nabídky.
Kolik mě to bude stát? → Na výjezd dostaneš finanční podporu ve výši 90 % předpokládaných nákladů. Je fajn vědět, že do těchto hrazených nákladů spojených s mobilitou patří také životní náklady, ubytování, doprava či pojištění, tj. položky, za které vydáváš finance i při běžném semestru stráveném v Ostravě. Nemusíš se tedy obávat, že bys při výjezdu do zahraničí strádal.
Finanční zátěž pro studenta samozřejmě záleží i na zvolené univerzitě a státu, pokud bys měl ale i tak dilema ohledně finanční náročnosti výjezdu, můžeš se o možnostech dofinancování zbylých 10 % předpokládaných nákladů (prostřednictvím mimořádného stipendia) informovat na své fakultě.


Jak si podám přihlášku? → Výzvy programu VIA Exchange jsou vyhlašovány pouze jednou ročně na následující akademický rok, proto neváhej a zapoj se už nyní. Obohatíš tím svůj studentský život o novou a neocenitelnou zkušenost. Přihlášku si můžeš podat od teď až do 7. února 2020 do 10:00, formulář najdeš opět v Portálu v sekci Nabídka pro zaměstnance a studenty. O výsledku výběrového řízení budeš informován do konce března.
P.S. Vyjet samozřejmě můžou i studenti doktorandi! Díky upgradované verzi programu VIA PhD můžeš jako student doktorského studia provádět svůj výzkum po dobu dvou až šesti měsíců nejen na školách, se kterými máme smlouvy, ale i na jakékoli zahraniční univerzitě dle vlastního výběru. Navíc pokud se přihlásíš od teď až do 10. ledna 2020, můžeš vyjet ještě v tomto akademickém roce! Více toho najdeš v Portále v sekci… no, už asi tušíš kde. 🙂


Za fotky děkujeme studentům OU, kteří přes program VIA vyjeli v předchozím semestru.
Link na mapku univerzit (protože opakování je matka moudrosti): http://bit.ly/VIAExchange2020-2021