Jak vypadá život v uprchlickém táboře? Kdo jsou přicházející uprchlíci a jakým výzvám musí čelit? Na tyto a další otázky odpovídala doktorandka oboru Politická a kulturní geografie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Patrícia Artimová, která připravila besedu pro žáky společenskovědního semináře z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.
Patrícia působila poslední tři roky jako dobrovolnice v uprchlických táborech přímo na Balkáně, a to v rámci dobrovolnického uskupení Czech Team pod záštitou organizace Pomáháme lidem na útěku (PLNU). Její mise začala v roce 2015 na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde se hromadily tisíce uprchlíků a vzhledem k značně nevyhovujícím podmínkám zde byla situace obzvláště kritická. Patrícia pak s dobrovolničením pokračovala v srbských uprchlických táborech Adaševci a Principovac, její kroky nakonec vedly do bosenského Bihače.
„Je důležité, aby o tomto tématu žáci mluvili s těmi nejpovolanějšími – tedy s lidmi, kteří na místě opravdu byli, a to dlouhodobě, a o dané problematice tak mají široké povědomí. Studenti by díky tomu měli pochopit, že migrace je velmi komplexní záležitost a pojmy „migrant” či „utečenec” samy o sobě ještě nic neznamenají. Debata by měla studenty inspirovat a motivovat k tomu, aby se o téma začali zajímat, popřípadě aby se na něj dívali z jiného úhlu pohledu, než byli doposud zvyklí,” uvádí Patrícia Artimová.
Besedy stojí především na interakci se studenty a skládají se ze tří částí: aktivity, přednášky a reflexe. Součástí přednášky je vysvětlení klíčových pojmů, povídání o každodenním životě v uprchlickém táboře a samozřejmě i autentické fotografie. Besedy jsou realizovány v rámci osvětových aktivit organizace Pomáháme lidem na útěku (PLNU) a probíhají až do konce listopadu 2018. V případě zájmu neváhejte kontaktovat naši doktorandku Patrícii Artimovou (artim.patricia@gmail.com).