Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Řeč je o studentech 4. ročníku Všeobecného lékařství Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kteří věnovali částku 10 000 Kč projektu 3dac, který zdarma tiskne na 3D tiskárnách ochranné štíty.
Věnovanou částku medici vybrali během tradiční akce s názvem Medické půlení, kterou každoročně pořádá ročník vstupující do druhé poloviny šestiletého studia a symbolicky jej tak půlí. Umožnila nákup materiálu do 3D tiskáren, který postačí na výrobu celkem 500 kusů ochranných štítů. Ty poslouží lékařům, zdravotním sestrám, záchranářům nebo třeba právě medikům v boji s pandemií koronaviru.
Ostravské Medické půlení se s dobročinností pojí již tradičně. V loňských letech studenti například přispěli na aktivity České myelomové skupiny nebo postavili studnu v africkém Malawi.
Výzkum psychologických souvislostí i online bohoslužby
Nejedná se ale zdaleka o jedinou formu pomoci, za kterou stojí studenti Ostravské univerzity. Stovky z nich pomáhají v nemocnicích, domovech pro seniory, hlídají děti zdravotníků, šijí roušky, realizují nákupy pro ohrožené osoby, ale také například připravují online bohoslužby pro věřící, kteří v současnosti nemohou do kostela nebo poskytují svým zahraničním kolegům žijícím v Ostravě online konverzační kurzy češtiny zdarma.
Situaci začali ve svém výzkumu reflektovat také vědci z Ostravské univerzity. Odkazy na dotazníkové šetření, kterého se lidé mohou zúčastnit, i podrobnosti o všech formách pomoci, které lidé z Ostravské univerzity realizují, najdete v tomto článku na OU@live.