Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Cyklus komorních koncertů v Českém rozhlase Ostrava umělecké agentury Presto vchází nyní do své XVI. sezóny.  Ta je tentokrát celá věnována 25. výročí vzniku Ostravské univerzity.
Před čtvrt stoletím vznikla nejen Ostravská univerzita, ale na ní díky úsilí a obětavosti některých tehdejších ostravských umělců  i další nové obory. Jednou z nich byla tenkrát pod pedagogickou fakultou i umělecko-pedagogická katedra, dnes již samostatná Fakulta umění. Ze studentů, kteří ji v hudebním oboru vystudovali, jsou dnes renomovaní umělci vystupující na našich i světových pódiích. Někteří z nich na ní dokonce sami vyučují.
Není možno obsáhnout všechny úspěšné absolventy. Je jich už pěkná řádka a nerada bych někoho vynechala. Na komorních koncertech se představí jen někteří z celé škály hudebníků. Na různé nástroje, v různých interpretacích a stylech, nám zpříjemní vždy jeden podvečer v měsíci.
Jako první se 26. října představí Katedra klávesových nástrojů, a to v komorních skladbách světově proslulého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Z důvodu rekonstrukce rozhlasového studia se koncert uskuteční v koncertním sále Fakulty umění na Sokolské třídě a posluchači tak budou moci vstoupit přímo na akademickou půdu, kde to před čtvrt stoletím vše začalo. Jen nyní už návštěvníci nevkročí do budovy přes „dvůr hrůzy“, jak mu kdysi první studenti přezdívali, když museli do učeben přejít kolem popelnic a hromady uhlí, ale kolem příjemné recepce vyjdou až do nejvyššího patra budovy, kde se nachází koncertní sál. 
23. listopadu zazní královský nástroj, který rozezní harfistka Jana Boušková, jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa, žádaná sólistka světových pódií, která je tváří předního světového výrobce harf Lyon & Healy, sóloharfistka České filharmonie, profesorka Královské akademie v Bruselu i porotkyně prestižních harfových soutěží. A absolventka Fakulty umění OU. Kolegou jí bude za klavírem Lukáš Klánský. A program bude velkolepý – Boieldieu, Chopin, Liszt, Falla či Alvars. Koncert tentokrát proběhne v sále Slezskoostravské radnice.
14. prosince zazní v Národním divadle Moravskoslezském komponovaný večer hudby a slova – Johann Sebastian Bach trochu jinak. Čechošvýcarská sopranistka evropského formátu Martina Janková (také absolventka OU) je žádanou koncertní pěvkyní, mimo to vystupuje na předních světových operních scénách po boku významných dirigentů. Spolu s vynikající pianistkou Eliškou Novotnou (jež na FU OU vyučuje) a houslistkou Halinou Františákovou (také absolventkou OU) provede Bachovy kantáty, které se budou prolínat se slovem v podání herecké Thálie Taťány Medvecké.
V lednu již bude opět v provozu hlavní studio Českého rozhlasu a tak se další koncerty vrátí do tohoto pro mnohé zajímavého a netradičního prostoru. Představí se další katedry Fakulty umění a jejich absolventi i pedagogové. Bude to například dvojitá držitelka Thálie a ostravská královna opery Eva Dřízgová-Jirušová, koncertní mistr České filharmonie, sólista, komorní hráč, jeden z našich nejlepších českých houslistů Jiří Vodička, laureát řady mezinárodních soutěží, klarinetista, který je jen jedním ze tří na světě v nastudování Stockhausenova Harlekina Karel Dohnal, skvělý flétnista Jan Ostrý…
Nezbývá mi než dodat, že na tyto koncerty (blíže na www.agenturapresto.cz), které proběhnou pod záštitou rektora Ostravské Univerzity profesora Jana Laty, jste upřímně zváni a všichni se budeme snažit Vám vnést hudbou trochu radosti do srdce a vyloudit úsměv na tváři. Vždyť jak řekl Shakespeare: „Hudba má tu moc, ač se to nezdá, z dobra zlo udělat a dobro ze zla…“.  
A aby toho dobra bylo ještě více, dovoluji si upozornit, že pro studenty a pracovníky OU na jednotlivé koncerty platí 50% sleva vstupného. Vstupenky si můžete pořídit v Ostravských informačních centrech, na místě bezprostředně před koncertem nebo rezervovat na emailu agenturapresto@volny.cz
Za všechny účinkující s přáním úspěšného akademického roku
Halina Františáková