Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Dr. Ande Nesmith je docentkou na University of St. Thomas v Minnesotě, USA. Titul Ph.D. získala v oboru sociální péče a její výzkumné zájmy zahrnují problematiku dospívajících v pěstounské péči, environmentální spravedlnost, zapojování vysokoškolských studentů do výzkumu a využití technologií k podpoře sociálně znevýhodněných mladých lidí a dospívajících. Dr. Nesmith byla vybrána pro Fulbrightův grant, aby rozšířila svůj výzkum do České republiky. V rámci tohoto stipendia spolupracuje s Fakultou sociálních studií na Ostravské univerzitě.
O životě v Ostravě
Jak hodnotíte svůj dosavadní pobyt v Ostravě?
Mám Ostravu ráda a svou lásku k městu sdílím se všemi Američany, které znám, a stejně tak se všemi Čechy, kteří tady nebyli. Ostrava možná má pověst zastaralého průmyslového města bez velké kultury s nečistým prostředím, ale nic nemůže být pravdě vzdálenější. Ano, v zimě jsem zažila několik dní se zhoršeným stavem ovzduší, ale jinak jsem v Ostravě objevila nesčetně krásných věcí. Cyklistické stezky, nedaleké hory, vysoce rozvinutou uměleckou a hudební scénu a vynikající jídlo.

  • Na kterém místě se vám líbilo nejvíce?

Byl jsem v tolika muzeích a na tolika historických památkách, koncertech, hrách a operách, že to ani nedokážu spočítat. Nejhezčí zážitek mám z Vánoc, kdy jsem pozvala svou rodinu do Ostravy. Zdejší vánoční trh byl nádherný a opravdu nám nechyběla turistická bláznivost Prahy. Fascinující jsou Dolní Vítkovice, nikdy jsem neviděla nic podobného. Vzala jsem tam několik amerických návštěvníků a všichni říkají, že je to vrchol jejich ostravské návštěvy.

Na exkurzi v Dolní oblasti Vítkovice.

  • V USA žijete v aglomeraci Minneapolis-Saint Paul, která má 3,5 milionů obyvatel. Jaký je oproti tomu život v Ostravě s necelými 300 tisíci lidmi?

V některých ohledech je to velmi podobné, protože Minneapolis a St. Paul se skládají z mnoha malých čtvrtí, podobných zdejším sousedstvím. Stejně jako v Ostravě mým městem protéká řeka. Nicméně, protože jsme větší, máme k dispozici více možností. To obnáší více velkých akcí a více obchodních oblastí. V USA je vše dražší a více přeplněné. Ostravu považuji za perfektní kombinaci, která nabízí spoustu aktivit, aniž by trpěla zvýšeným provozem.

  • Je ještě něco, co vás v Ostravě mile překvapilo?

Miluju zdejší pocit bezpečí. V USA není vhodné chodit venku po setmění, obzvlášť když jste žena a obzvlášť proto, že spousta lidí u sebe nosí zbraň. Kromě toho na mě v Ostravě zapůsobil způsob hromadné dopravy. Přiložím bankovní kartu a můžu jezdit všemi prostředky, jak snadné! To je mnohem jednodušší než v Minneapolisu. Podobně nadšena jsem byla z meziměstských vlaků, je jich tolik a jsou cenově dostupné. Pokud chci zážitek z velkého města, je snadné se dostat do Brna nebo dokonce do Prahy. Spojené státy jsou oproti tomu tak obrovské, že není reálné cestovat do různých oblastí a náklady jsou nesnesitelné.

S dcerou při návštěvě Vyšehradu.

  • Jak jste spokojena se zkušeností na Ostravské univerzitě?

Na Fakultě sociálních studií jsou na mě všichni laskaví a příjemní. Mile překvapena jsem byla, když krátce po mém příjezdu univerzita organizovala společenskou událost v galerii Plato. Večeře a zábava proběhly v rodinném stylu a já oceňuji úsilí takhle budovat komunitu. Prostředí bývalého Bauhausu bylo umělecké a velmi se mi tam líbilo.

  • Je naopak něco, co byste na Ostravské univerzitě vylepšila?

 Překvapila mě knihovna, alespoň ta v blízkosti budovy FSS. Asi na tom není nic špatného, ale je tam jiná atmosféra, než jsem zvyklá. Na amerických univerzitních knihovnách studenti studují hromadně ve skupinách, užívají si navzájem svou společnost a mají volný přístup k většině materiálů. Prostory knihoven jsou záměrně zařízeny pohodlně a na hlavním patře nemusí být studenti potichu. Jsou to živá místa, knihovny slouží pro budování komunity mezi studenty. Když jsem navštívila zdejší knihovnu, byla jsem překvapená, že ve studovně musí být studenti potichu a že knihy se objednávají předem. Nelze chodit mezi regály a volně si jimi listovat. Když jsem se ptala studentů, kam chodí společně studovat, řekli, že se učí sami doma. To je pro mě úplně jiný druh kultury.

Na výletě ve Štramberku.


Porovnání Česka a USA

  • Jak se vypadá oblast sociální práce v České republice a v USA?

Vzdělávání sociálních pracovníků, učební osnovy a očekávání studentů jsou v obou zemích podobné. V obou zemích je důraz na děti, rodiny a sociální spravedlnost pro okrajové skupiny obyvatelstva jakými jsou stárnoucí lidé, chudí, postižení a lidé odlišné barvy pleti. V USA sice nemáme tak významnou romskou populaci jako je tady, ale máme velké množství Afroameričanů, Latinoameričanů, Asiatů a domorodých Američanů, kteří všichni čelí velmi podobným výzvám jako Romové zde. Lidé z oblasti sociální práce s těmito skupinami pracují velmi podobně.

  • Existují v oboru mezi oběma zeměmi i nějaké rozdíly?

V USA dáváme velký důraz na adopci a sjednocení rodin. V ČR je častější, že děti zůstávají u pěstounů nebo v domovech až do 18 let. Někdy dokonce do 26 let, pokud chodí na univerzitu. Pozitivní je, že jim to přináší mnohem větší stabilitu, než jakou mají děti v USA. Je tady také méně obvyklé ukončit rodičovská práva a děti tak mají nadále kontakt se svými biologickými rodinami, což je pro ně velmi důležité. Ale žádný systém není dokonalý. Vláda ČR dává poměrně malou částku peněz na prevenci. Z toho důvodu mnoho dětí, které by možná vyrůstaly s vlastními rodiči, vyrůstá v institucích. Kdyby měli rodiče lepší podporu dříve, nemuselo by to tak být a týká se to i dětí se závažným postižením. Ve Spojených státech děláme mnohem víc proto, aby děti s postižením vyrůstaly ve svých domovech a komunitách a ne v institucích.

V muzeu loutek v Českém Krumlově.

  • Mimo váš obor, postrádáte v Česku něco z amerických zvyklostí?

Chybí mi volně přístupná voda v restauracích. Chybí mi výtahy v hotelech a dvoulůžkové postele, které nejsou jen dvěma lůžkovými postelemi sraženými k sobě. Jako vegetariánka mám občas problém najít v restauraci pokrm, který není založený jen na sýru. Postrádám aktuálnost online informací – aby když si najdu, že podnik má být otevřen, byl skutečně otevřený. Běžně se mi stává, že v Česku přijdu na místo, které by mělo být podle internetu otevřeno, ale není. Naučila jsem se mít vždy nachystaný plán B.

  • Doporučila byste stáž v Česku svým americkým kolegům?

 Stoprocentně. Určitě se pokusím přesvědčit své americké kolegy, aby sem přijeli. Stejně tak studenty, protože Fulbright podporuje mnoho čerstvých absolventů vysokých škol, kteří mohou vyjet a například vyučovat angličtinu. Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás.
Rozhovor zpracovala Andrea Černá. První část rozhovoru naleznete zde:
http://alive-test.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-prvni/