Každý čtvrtý nenajde dárce… a umírá. To je děsivá realita pacientů s onemocněním krve, kteří mohou přežívat na lécích, zmírňovat příznaky svého onemocnění, ale jejich jedinou nadějí na vyléčení je transplantace kostní dřeně. Jenže takových hrdinů, tedy potenciálních dárců kostní dřeně, je v Česku málo. Smrtelně málo.
Proto se Ostravská univerzita spolu se spolkem Alma Mater a studentskou organizací Younie rozhodla spojit síly a najít v řadách svých zaměstnanců a studentů právě takové hrdiny. Hrdiny, kteří se zapsali do národního registru dárců kostní dřeně. Všechno začalo 9. dubna, kdy vypukla akce Ostravská jde na dřeň na půdě Fakulty sociálních studií v centru Ostravy. Mohli jste se přijít informovat, nebo se rovnou zapsat do registru. A už první den vypadal velmi slibně, vlna zájmu se zvedala s každou další fakultou a s koncem akce 17. dubna přišel spolek Alma Mater s krásným číslem: 238 nových jmen na seznamu dárců kostní dřeně z řad studentů a zaměstnanců Ostravské univerzity.
Ale pozor, tím to teprve začíná. Hlásit se už sice nemůžete na našich fakultách, ale krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava na vás čeká každým dnem. Přečtěte si více o dárcovství na webu kostnidren.cz, spojte se se spolkem Alma Mater, zajděte se informovat do Krevního centra FNO v Porubě, a staňte se i vy možným zachráncem jednoho života.
Vyšetření nebolí, jde o pouhý stěr z dutiny ústní, který zabere minutu vašeho času. Ani nadále se pro vás nic nemění, nechodíte na žádné odběry ani kontroly. Ale jednou se můžete stát vhodným dárcem, potom vám zazvoní telefon a vy pojedete do Plzně darovat pár svých buněk člověku, kterému tím zachráníte život.
„Je to zvláštní, ale už se samotným zápisem má člověk tak trochu pocit hrdinství. Ještě to nic neznamená, třeba pro nikoho nebudu vhodným dárcem, ale ta představa, že se to stane, je elektrizující. Trochu se toho momentu bojím, ale zároveň se na něj těším a přeji si, aby přišel,” říká jedna z prvních studentek zapsaných do registru na půdě Ostravské univerzity.
Zvažte to i vy. Pokud neberete pravidelně žádné prášky a je vám ve věku od 18 do 35 let, jste ideálním adeptem.