1.      Připravujte se průběžně

Asi nejlepší tip, jak zvládnout stresy ze zkoušek, je i ten nejméně oblíbený. Chodit na přednášky a cvičení, a látku tak průběžně vstřebávat, případně využít možnosti konzultace s vyučujícím. Ale ruku na srdce, kdo toto dělá? Navíc je nad slunce jasnější, že teď v prosinci je vám tato rada platná asi jako mrtvému zimník. Pokud jste se během semestru nepřipravovali, tak příští rok si to dejte třeba jako novoroční předsevzetí a nyní pokračujte plynule k bodu dva.

 

2.      Načerpejte síly

Vánoční čas slouží k setkávání se s rodinou a odpočinku (i když chápeme, že existují i případy, kdy se tyto dvě skutečnosti příliš neslučují). Proto je dobrý nápad si před zkouškovým shonem takzvaně odfrknout, uvařit si svařák nebo kakao a nacpat se vánočním cukrovím a kaprem. Člověk tak nenásilně načerpá energii na blížící se bitvu.

 

3.      Nenechte se rozptylovat

Může se zdát, že multitasking patří do povinné výbavy absolventů a uchazečů o zaměstnání, při učení na zkoušky ho však nedoporučujeme. Pro většinu lidí je jednodušší soustředit se pouze na jednu činnost a neodbíhat od učení k deseti dalším bezodkladným věcem, jako je umývání nádobí, věšení prádla, případně koukání do zdi. A úplně nejhorší protivník ve hře o zkoušky jsou sociální sítě. Vám se sice sdílením instagramového „storíčka“ o nesmyslnosti probrané látky uleví, ale hodiny, které ztratíte bezduchým prohlížením věcí, které vás vlastně ani moc nezajímají, vám pak budou chybět.

 

4.      Nebojte se komunikovat

Pokud něčemu nerozumíte nebo potřebujete více informací, nebojte se zeptat vyučujícího nebo spolužáka. Popřípadě někoho staršího, kdo už má předmět úspěšně za sebou. Projděte si studentské servery nebo skupiny na Facebooku (nikdo nejsme skrz naskrz špatní, ani sociální sítě), kde můžete najít starší verze testů nebo zkušenosti z ústních zkoušek. Taky může pomoct najít si parťáka, ať už se učí na ten samý předmět jako vy, nebo na jiný. Můžete se navzájem motivovat a taky si společně zanadávat na množství učiva.

 

5.      Plánovači, zbystřete

O tom, jak zásadní je vytvořit si podrobný a přehledný studijní plán, věděl i Arnold Rimmer z těžařské lodi Červený trpaslík. Je třeba zdůraznit, že ten propadl u důstojnických astronavigačních zkoušek nejméně třicetkrát. Pokud tedy nechcete, aby vás potkal stejný osud jako člověka, který měl nižší hodnost než všichni servisní roboti, nenechte si plánováním zkonzumovat všechen čas potřebný ke studiu. Rozhodně je dobré mít plán a toho se držet, avšak přestávky na záchod snad můžete nechat náhodě.

 

6.      Trocha řádu ještě nikomu neuškodila

To samé platí i o režimu dne. Pokud jste někdy jezdili na tábory, tak víte, že budíček, oběd i večerka představují víceméně stálé a pravidelné časové body. Zkuste si svůj den rozvrhnout podobně. Určete si, kdy budete vstávat, abyste se neváleli v posteli do oběda, kdy je čas na jídlo, abyste pak nepořádali večerní nálety na ledničku, a hlavně kdy budete odpočívat, abyste si zachovali duševní zdraví. Pokud navíc svůj režim dodržíte více dní v kuse, zvyknete si na něj a nebude vám už dělat problémy.

 

7.      Udělejte si to doma hezké

Asi všichni víme, že prostředí, ve kterém se nacházíme, má vliv na naše rozpoložení a soustředění. Pokud byste svůj pracovní prostor popsali jedním slovem jako chaos, koledujete si o stejný nepořádek i v nabytých vědomostech. Zkuste si kolem sebe uklidit, vyvětrat, zapálit si svíčku, srovnat materiály a uvidíte, jak se srovná i vaše hlava.

 

8.      Nezapomínejte na spánek

I když máte pocit, že se všechno potřebné naučíte jenom v případě, že nebudete týden spát, opak je pravdou. Naše tělo spánek potřebuje, aby zvládlo všechny informace náležitě zpracovat a uložit. Jasně, pokud před zkouškou zbývá už jenom jeden den a vy jste ještě neotevřeli skripta, nezbývá nic jiného, než uvařit kotel kafe a víčka podepřít sirkami. Z dlouhodobého hlediska je však mnohem přínosnější studovat pravidelně a najít si čas na kvalitní spánek.

 

9.      Zkouška od slova zkusit?

Ne všichni studenti mohou využít takového luxusu, jakým vícenásobné pokusy na zkoušku zcela jistě jsou. Oblíbený přístup, že zkouška je přece od slova zkusit, tak proč se učit hned napoprvé, sice umí o něco prodloužit vánoční prázdniny, avšak taky o dost zkomplikovat konec ledna. Není přece jenom jednodušší naučit se vše hned napoprvé a pak se už jenom slastně opájet úspěchem?

 

10.   Odměna půl úspěchu

Samozřejmě že největší odměnou z úspěšně složené zkoušky je dobrý pocit, ale někdy není od věci zaměřit se na o něco více materiální statky. Zkuste sami sebe motivovat slibem, že pokud uspějete, odměníte se nějakou věcí nebo zážitkem. Ať už to bude dortík, kniha nebo bungee jumping, dárek od vás pro vás zaručeně potěší. Nemluvě o tom, že si ho rozhodně zasloužíte.

 

A to nejdůležitější na konec, přestaňte prokrastinovat. I kdyby skrze čtení užitečných článků. Samozřejmě že každému vyhovuje jiný způsob učení. Berte prosím tyto rady jako doporučení a vyberte si z nich ty, které jsou vám nejvíce příjemné. Nebo nejméně proti srsti. Pokud byste potřebovali s čímkoliv pomoci, a to nejen v oblasti studia, můžete se obrátit na Poradenské centrum Ostravské univerzity, kde vám rádi a ochotně poradí. Přejeme pevné nervy a úspěšně složené zkoušky.