Na Ostravské univerzitě působí od roku 2016 a jejich aktivity přilákaly celou řadu studentů. Organizace SOVA, neboli Studentská organizace vědeckých aktivit, je skupinou zapálených mladých biologů, ekologů a dalších studentů se zájmem o vědu a přírodu, kteří šíří vědecké nadšení mezi spolužáky i veřejností. Aktivity organizace v rozhovoru přiblížili její členové Veronika Prieložná a Vojtěch Polák.

Autorem článku je Jan Jančík, student bakalářského programu čeština a geografie na Filozofické a Přírodovědné fakultě Ostravské univerzity. Působí jako člen studentského klubu Pisálci z Ostravské.

Můžete popsat, čemu se váš klub věnuje?

SOVA je studentská organizace zaměřující se na popularizaci vědy. Fungujeme na Katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a pořádáme pestrou škálu aktivit, jako jsou terénní exkurze, přednášky, setkání v univerzitní Botanické zahradě, přírodovědné kvízy, a dokonce i otužovací akce. Kromě toho nabízíme odborné workshopy, jako například Praktický workshop statistiky pro zpracování dat studentů závěrečných ročníků, jenž se koná pravidelně na začátku letního semestru.

Kdo vlastně stál u zrodu organizace SOVA?

SOVA byla založena v roce 2016 tehdejšími studenty Katedry biologie a ekologie – Michalem Mantičem, Petrem Pyszkem, Petrem Přikrylem a Janem Kočím. Dnes jsou všichni už absolventi naší univerzity, dokonce někteří z nich naši fakultu neopustili a působí zde jako akademičtí pracovníci.

Jsou všichni vaši členové z Přírodovědecké fakulty nebo působíte napříč celou univerzitou? Prezentujete se totiž jako studenti a studentky Katedry biologie a ekologie.

Ano, stále platí, že naši členové pocházejí především z Katedry biologie a ekologie na Přírodovědecké fakultě. Vytváříme úzce propojenou komunitu se společným zájmem o vědu a přírodu. Kromě studentů čistě biologických oborů máme ale také členy z učitelských kombinací, což znamená, že mezi námi najdete i zástupce z jiných kateder, kteří mají k biologii blízko.

Jakub Kilnar: Krajina argentinské Patagonie je jako z jiné planety

Jak se student může stát novým členem klubu a jak vypadá nábor?

Stačí, aby měl student zájem a chuť se zapojit do našich aktivit. Každý měsíc pořádáme schůzi, kde řešíme plán aktivit na následující měsíc a také případně hlasujeme o přijetí nových členů. Proces je velmi jednoduchý a otevřený každému, kdo se chce stát součástí naší komunity a přispět k našim aktivitám.

Organizujete řadu terénních exkurzí. Jak vypadají?

Naše terénní exkurze organizujeme ve spolupráci s odborníky, kteří mají potřebné kurzy a kvalifikace k jejich vedení. Například Vlčí hlídky jsou zastřešovány lidmi, majícími speciální výcvik pro monitoring velkých šelem. Při těchto exkurzích se zaměřujeme na hledání a studium pobytových znaků velkých šelem, jako jsou stopy nebo trus, a zároveň se setkáváme se stopami dalších druhů (například lišek, jezevců nebo jelení zvěře). Na exkurzi Acrocephalus zase pozorujeme ptactvo zblízka, pravidelně se nám zde daří vidět například ledňáčka říčního či různé další druhy.

V rámci Vlčích hlídek se monitorují místa, kde se velké šelmy a jejich potenciální pytláci vyskytují. Dobrovolníci tak odrazují lovce od střelby na chráněné šelmy a zjišťují pokusy o nelegální lov. V horách hlídky rozvěšují cedulky upozorňující lovce na to, že „území střeží Vlčí hlídky“.

Podnikáte i cesty do zahraničí?

V minulosti jsme měli v plánu naplánovat cestu do Banátu, ale bohužel z logistických a finančních důvodů jsme cestu museli odložit na dobu neurčitou.

Jak se dá na takovou exkurzi přihlásit, co od ní očekávat a jak se na ni připravit?

Každá exkurze je jedinečná. Některé z nich jsou určeny jen pro studenty, kteří se již s námi nějakých exkurzí účastnili a mají tak zkušenosti nebo prošli určitým zaškolením, ale většina exkurzí je otevřena pro všechny zájemce.

U několikahodinových exkurzí není potřeba zvláštní příprava, u vícedenních akcí poskytujeme seznam doporučeného vybavení a další potřebné informace, aby byli účastníci dobře připraveni.

Při exkurzích s omezenou kapacitou se zájemci přihlašují prostřednictvím formuláře, který zveřejňujeme u příspěvku dané události na našem Facebooku. U exkurzí bez kapacitních omezení stačí jen dorazit na předem určené místo.

Na vašem youtubovém kanále je možné si pustit několik přednášek a dokumentárních filmů ohledně tématu ekologie, přírody… Plánujete navázat na tuto tvorbu?

Letos jsme naplánovali dvě přednášky v rámci cyklu Cestování a Věda, které se uskutečnily pouze prezenčně, a to s vědci z naší univerzity. Pokračujeme také v představování takzvaných supervisorů – vedoucích, kteří mohou studentům pomoci s výběrem tématu a vedením závěrečných prací.

Spolupracujete se známým Hnutím DUHA, například s vlčími hlídkami, nebo v souvislosti s nedávnými povodněmi?

Ano, s Hnutím DUHA spolupracujeme na Vlčích hlídkách, kde pomáháme s monitoringem velkých šelem. Co se týče nedávných povodní, bohužel jsme se jako organizace nemohli zapojit, protože většina našich členů je již pracujících a neměli na tuto pomoc prostor, nebo byli povodněmi sami zasaženi.

Pokud vás zajímají aktivity klubu SOVA a nechcete, aby vám cokoliv uteklo, nezapomeňte je sledovat na InstagramuFacebooku.