Velikonoce jsou svátky plné symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše. Mnohdy záleží na krajových a rodinných zvyklostech. My jsme se ptali, jak slaví Velikonoce Zajíc a Beránek z Ostravské.

Jakou velikonoční tradici stále dodržuješ? A proč?

Zajíc: V podstatě každé Velikonoční pondělí ráno brzy vstanu, obejdu babičky, obejdu ségru s neteřemi, stavím se k bráchovi s přítelkyní … a to je asi tak všechno. Rád si ještě pochutnám na mazanci nebo velikonočním beránkovi, záleží, co se nám doma objeví.

Beránek: My v rodině udržujeme tradice od Velkého pátku, kdy nejíme maso. Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanský svátek a myslím si, že tato tradice měla být dodržována. Holky u nás během víkendu barví vajíčka, my kluci pleteme pomlázky. To tedy neděláme každý rok, ale jen když je potřeba. A samozřejmě v pondělí chodíme na koledování právě s pletenými pomlázkami, holky poléváme vodou a ony nám pak za odměnu dávají mašle na pomlázku.

Jakou velikonoční specialitu máš nejraději?

Zajíc: Ty jo, tak to mě nic nenapadá. Zkusím se zamyslet … Asi to bude velikonoční beránek.

Beránek: Já mám nejraději velikonoční specialitu od mamky, ona každoročně peče velikonoční vajíčka z perníku a taky dělá marcipán s velikonoční tematikou. Jsem na sladké, to mám nejraději.

Kdy u vás chodí koledovat děvčata a jak to probíhá?

Zajíc: U nás v rodině holky nechodí koledovat vůbec. Celkově si myslím, že tento zvyk v Ostravě nedržíme.

Beránek: Tato tradice se u nás už nedodržuje. Já neznám žádnou holku, která by chodila koledovat. Ale mám rodinu u Přerova a vím, že tam tuto tradici dodržují.

A teď prosím vyberte jedno pojmenování se seznamu, který přečtu. POMLÁZKA, KARABÁČ, TATAR nebo ŽÍLA?

Zajíc: Karabáč.

Beránek: Pomlázka.

ŠMIGRUST, KOLEDA nebo POMLÁZKA?

Zajíc: Šmigrust.

Beránek: Šmigrust.

MAZANEC nebo BERÁNEK?

Zajíc: Beránek.

Beránek: Beránek. 🙂

Děkujeme moc klukům z Pedagogické fakulty OU, že nás nechali nahlédnout pod pokličku jejich Velikonoc. Přejeme vám hodně štěstí nejen i při zítřejší koledě.

A doslova všem studentům i zaměstnancům Ostravské univerzity přejeme krásné a požehnané Velikonoce! Ať vám tento výjimečný den přinese do života radost a štěstí.