Donedávna o Ostravě, a možná i o České republice, nikdy neslyšeli. Teď ji díky programu Erasmus+ postupně poznávají. Řeč je o deseti studentech medicíny z Madagaskaru, kteří dostali šanci a zároveň ohromnou příležitost strávit část letního semestru na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a získat nejen nové vědomosti, ale i neocenitelné zkušenosti.

Přestože museli urazit vzdálenost víc než devíti tisíc kilometrů, měli program už od začátku svého příjezdu víc než nabitý. Navržen byl tak, aby pokryl co nejširší škálu specializací a současně nabídl prostor pro praktickou výuku i odborné přednášky. Jen pár hodin po přistání a nezbytných formalitách medici z Afriky seděli v lavicích Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. Kromě teoretických přednášek absolvovali i praktickou výuku spojenou s nezbytným naočkováním. A mezi přednáškami zvládli absolvovat také exkurzi v simulačním centru.

A jestli tuhle desítku studentek a studentů do této chvíle něco překvapilo, tak při vstupu na Urgentní příjem SIMLEKu a pohledu na celotělové pacientské trenažéry – byli doslova v šoku. Není divu, že si všichni vytáhli okamžitě mobilní telefony a začali si prostředí simulačního centra natáčet. Nezůstalo však jen u pořizování zajímavých videí a fotek pro své spolužáky, ale vyzkoušeli si také naše trenažéry, včetně těch laparoskopických.

Během svého studijního pobytu také například absolvovali výuku předmětu Základy ošetřování nemocných. Pod dohledem vyučujících z Ústavu ošetřovatelství a porodní asistence si vyzkoušeli praktický nácvik základních invazivních ošetřovatelských výkonů na modelech a figurínách. A poprvé se také potkali s českými studenty všeobecného lékařství, se kterými si začali povídat i o tom, jak se na své budoucí povolání připravují medici na Madagaskaru. „Rozdíl je už v délce studia. Zatímco medici tady v Česku studují šest let, na Madagaskaru se dřív než za osm let lékařem nestanete,“ vysvětluje madagaskarský medik Faneva Todisoa.

A protože budoucí lékaři z Toliara University, kteří přijeli v rámci Erasmu+ do Ostravy, studují medicínu už sedmým rokem, zamířili také poměrně brzy po svém příletu v rámci praxe také do Fakultní nemocnice Ostrava. Praktickou výuku absolvovali například na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, v Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky, na Gynekologicko-porodnické i Chirurgické klinice a dvoutýdenní praxe je čeká také na Interní a kardiologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava.

Už teď je ale jasné, že si z Ostravy zpět na Madagaskar přivezou neocenitelné zkušenosti, což potvrzuje i medik Faneva Todisoa: „Ostrava je opravdu pěkné a zelené město. Zvláště teď na jaře, kdy vám tady všechno kvete. Ale největším zážitkem pro mě je a asi už navždy bude praktická výuka, kterou po celou dobu absolvujeme ve fakultní nemocnici. Dokonce jsem mohl asistovat vašemu lékaři při jedné z artroskopických operací. Na to opravdu nikdy nezapomenu.“

Budoucí lékař z Afriky oceňuje nejen zdejší vyspělou zdravotnickou technologii a moderní přístroje, ale hlavně velké množství zdravotnického materiálu, díky kterému má personál v podstatě neomezené možnosti při léčbě pacientů. „S tím jsem se za dobu svého studia ještě nesetkal a dlouhou dobu zase nesetkám. Moc bych si přál, abychom v budoucnu mohli na Madagaskaru poskytovat alespoň z poloviny tak kvalitní zdravotní péči, jakou poskytujete vašim pacientům tady v Česku,“ dodává s nadějí madagaskarský budoucí lékař Faneva Todisoa.