V pátek 8. dubna od 10 hodin bude v kině Vesmír připraven speciální program pro studenty a učitele středních a vysokých škol. Za symbolických 50 Kč mohou zhlédnout promítání filmu Vidět Salisbury, který na motivy stejnojmenné divadelní hry Viktora Šenderoviče natočilo Divadlo pod Palmovkou. Film pojednává o událostech roku 2018, kdy byl v britském městě Salisbury spáchán útok bojovou nervově paralytickou látkou novičok, jehož obětí se měli stát bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.

Po promítání bude následovat diskuze s Viktorem Šenderovičem a s dramaturgem Komorní scény Aréna Tomášem Vůjtkem.

Tímto zveme studenty i akademiky na projekci filmu Vidět Salisbury a besedu na téma současného Ruska a rusko-ukrajinského konfliktu.

Kino Vesmír, pátek 8. dubna 10 hodin, vstupné 50 Kč, v případě zájmu prosíme o rezervaci vstupenky.

Viktor Šenderovič dorazil do Ostravy při příležitosti české premiéry své divadelní hry Pan Ein a problém požární bezpečnosti. Premiéra představení bude v divadle Komorní scéna Aréna v sobotu 9. dubna od 18:30. Studenti a zaměstnanci Ostravské univerzity mohou v rámci akce „Spolu za kulturou“ zhlédnout reprízu představení za zvýhodněné vstupné (1+1 vstupenka zdarma), stačí se prokázat na pokladně zaměstnaneckou či studentskou kartou OU – pozor, sleva neplatí na premiéru.

Toto pozvání je jen první ochutnávkou toho, co pro studenty a zaměstnance připravuje Filozofická fakulta Ostravské univerzity v rámci akce „Spolu za kulturou“ konanou při příležitosti oslav 30 let od založení Ostravské univerzity.

PAN EIN A PROBLÉM POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI

Pan Ein je řádný občan, který řádně platí daně a o politiku se ani pořádně nezajímá, dokud se politici nezačnou zajímat o něj. Starosta nejmenovaného města kdesi v Evropě, v němž pan Ein žije, se pečlivě stará o své obyvatele a prosazuje protipožární opatření, která mají ochránit jejich majetek. Pořádkumilovný pan Ein se jim zprvu poslušně přizpůsobí, ale ve chvíli, kdy začnou omezovat jeho soukromí, se proti nim vzbouří. Hra je ovlivněna poetikou absurdního divadla a s hořkým humorem zobrazuje zápas jedince s totalitní mocí.

Reprízy:

Pondělí 11. 4. | 18:30

Čtvrtek 14. 4. | 18:30

Středa 27. 4. | 18:30

délka cca 150 minut včetně pauzy, režie: Ivan Krejčí, autor hry: Viktor Šenderovič