Čekání na Majáles si můžete zkrátit sledováním majálesového Instagramu nebo Facebooku, kde organizátoři postupně představují letošní program. Ještě lépe čas sběhne, když dorazíte na některou ze čtyř velkých akcí majálesového měsíce. Program se ponese v duchu zábavy, dobré hudby i soutěží a začíná ve středu 10. dubna v klubu BarBar, kde se koná semifinále soutěže studentských kapel UniBand Contest.

UniBand Contest slibuje cestu z malého klubu až na velký festival! Letos už má dobrý kus cesty za sebou, přihlášené kapely nejprve soutěžily v městských kolech, kde o jejich postupu rozhodovali diváci. Na spadnutí je teď semifinále, ve kterém rozhoduje i odborná porota složená z lidí působících v hudebním průmyslu. Do finále postupuje ten nejlepší. V Ostravě se o postup utkají kapely Neminem, Fall&Fell a Limity.

Po semifinálovém klání bude otvírák měsíce pokračovat na afterparty v klubu Backstage. I ta bude patřit studentským nadějím – tentokrát bude hvězdným piedestalem mixážní pult. O tom, kdo v rámci DJ Contestu postoupí, budou rozhodovat diváci. „Vykročení do majálesového měsíce nechceme nechat náhodě, proto jsme ještě v barech Swing a Kingdom připravili další hry, zábavné úkoly a taky zvýhodněné akce na drinky,“ doplňuje osobní pozvání viceprezidentka pro PR Klára Holubcová.

Nálož muziky 25. dubna vystřídá tradiční Beerpong. „Vemte kámoše a přijďte změřit síly s dalšími studenty. Staňte se mistry královské pivní disciplíny! Registrace je už dnes otevřená pro týmy, těšíme se právě na tu vaši,“ vyzývá studenty Ostravské univerzity k registraci Klára. Na této příjemné jarní gardenparty na Minigolfu VŠB-TUO nebude chybět ani občerstvení z grilu a hudba.

Věříme, že i díky vám půjdeme pořádně vidět.

Prověřit své taneční schopnosti můžete o pět dní později na Kolejálesu, jehož součástí bude i finále vám už dobře známého UniBand Contestu a DJ Contestu. „V areálu kolejí VŠB-TUO postavíme hned dvě hudební stage a připravíme plno doprovodných her a soutěží. Ať už jste milovníci multižánrové hudby, únikových her nebo dobrého jídla a pití, na Kolejálesu nesmíte chybět. I váš hlas ovlivní konečné výsledky soutěží, i vy můžete poslat jednoho z finalistů na velké pódium Majálesu například v Ostravě, Brně nebo Zlíně,“ zve na akce, které se konají mimo centrum města, jménem celé Younie Klára Holubcová.

YOUNIE, organizace již řadu let dotvářející studentský život v Ostravě. Možná si ji pamatujete pod zažitým názvem Stavovská unie studentů (SuS), to už je dnes ale dávná historie. Tým Younie tvoří zhruba třicítka aktivních studentů z obou ostravských univerzit, kteří po celý rok vymýšlejí a realizují nezapomenutelné akce.

S Majálesovým průvodem, který je zároveň poslední akcí majálesového měsíce, se studentská organizace Younie vrátí zpět do centra. „Věříme, že i díky vám půjdeme pořádně vidět,“ vzkazují jednohlasně členové formálního spolku, který má celou organizaci Majálesu, majálesového měsíce i Majálesového průvodu pod palcem.

Průvod mívá i díky vyhlášenému tématu jedinečnou atmosféru. Organizátoři letos vsadili na klasiku. Hokejová atmosféra mistrovství světa se promítne i do tématu Majálesového průvodu. Procesí bude plné brankářů, útočníků, hokejových fanoušků i přihrávek na lopatu. Pozor, ať v něm nedostanete jesle, a kdyby náhodou, beton brankáře to jistí. Jen prosím bez masa a všichni povinně sežrat puk (pozn. redakce: pro pochopení významu doporučujeme oprášit hokejový slang).

Účast v průvodu je zdarma, nevyžaduje vstupenky na festival Majáles Ostrava. Naopak několik volných vstupenek je možné v průvodu vyhrát. Jasná kritéria pro hodnocení nejlepší masky neexistují, každoročně je stěžejní kreativita, věrnost originálu a nápaditost, se kterou je kostým prezentován.