Od 1. dubna do 14. května trvá výzva Ostravské univerzity k darování krve v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Organizátoři z Ostravské a ze studentské organizace IFMSA si dali za cíl získat od dárců v souvislosti s výročím 30 let Ostravské univerzity právě symbolických 30 litrů krve. Dárci mohou přijít ve vybraných termínech 19., 20. a 21. dubna nebo kdykoli od 1. dubna do 14. května, když se v krevním centru FNO standardně registrují. Na všechny čekají milé dárky od univerzity a partnerů akce.

Mnoho lidí to neví, ale věkový limit pro prvodárce je až 60 let.

Organizace IFMSA organizuje krevní výzvu už po několikáté. „K darování krve obvykle mobilizujeme mediky z ostravské Lékařské fakulty, tentokrát rozšiřujeme apel na celou univerzitu. Bude skvělé, pokud s námi krev darují zkušení dárci a budeme taky velmi rádi, pokud se nám podaří získat i ty, kteří to vyzkouší poprvé v životě. Mnoho lidí to neví, ale věkový limit pro prvodárce je až 60 let,“ říká organizátorka akce Krevní výzva: 30 litrů z Ostravské Jana Kruťová z IFMSA.

Třicet litrů krve, to znamená zapojení aspoň osmdesáti až devadesáti dárců. Ti mohou přijít do Krevního centra FNO individuálně od 1. dubna do 14. května, když se standardně registrují nebo v úterý, středu nebo čtvrtek po Velikonocích, kdy budou v krevním centru počítat s domluvenými skupinkami. „Studenti nebo zaměstnanci mohou přijít darovat krev 19., 20. a 21. dubna organizovaně, je to hlavně příležitost domluvit se se spolužáky nebo kolegy a vzájemně se podpořit. Někdo darování krve dlouho odkládá nebo z něj má obavy, které může společnost přátel nebo vrstevníků rozptýlit,“ doplňuje mluvčí univerzity Lucie Fremrová. Pokud zvolí jeden z těchto tří vyhrazených dní, musí se registroval pomocí tohoto formuláře.

Studenti nebo zaměstnanci mohou přijít darovat krev 19., 20. a 21. dubna organizovaně, je to hlavně příležitost domluvit se se spolužáky nebo kolegy a vzájemně se podpořit.

A co vzkazují přímo z Krevního centra FNO? „Pokud to u nás neznáte, nemusíte mít žádné obavy. Stačí když den před odběrem vynecháte alkohol a tučné jídlo a dodržíte běžný pitný režim. Na odběr si vezměte občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Pokud jste prvodárci a chystáte se přijít mimo tři dny vyhrazené pro univerzitu, přijďte po deváté. Všechna potřebná vyšetření provádíme na místě, a i s následným odpočinkem u nás strávíte maximálně hodinu a půl, vlastní odběr krve pak trvá přibližně 12 minut. Pokud jste byli nedávno na očkování proti covid-19 nebo je něco jiného, co byste si chtěli ve spojitosti s darováním krve ověřit, prohlédněte si naše webové stránky, kde určitě najdete většinu odpovědí,“ vybírá z praktických informací Naděžda Kalužová z Krevního centra FNO.

Všem, kteří se krevní výzvy zúčastní, určitě udělají radost drobné dárky z univerzitního merche. O dárky od partnerů se bude soutěžit od 19. do 21. dubna přímo v krevním centru. Budete moct získat poukaz na kávu v CØKAFE, knihu od vydavatelství Grada, vstupenku do Laser arény Ostrava nebo chilli omáčky od společnosti Muerta. Pokud budete darovat jiný den, můžete na Instagramu sdílet vaši fotografii s hashtagem #30litrukrve a zasoutěžit si tak o další poukazy z CØKAFE.

Všechna potřebná vyšetření provádíme na místě, a i s následným odpočinkem u nás strávíte maximálně hodinu a půl, vlastní odběr krve pak trvá přibližně 12 minut.

Ostravská univerzita po celý narozeninový rok organizuje nejrůznější dobrovolnické aktivity. Cílem je se seznamovat, bavit a zároveň pomáhat na konkrétních místech a posilovat vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chce univerzita ukázat jako atraktivní univerzitní a studentské město.

Úvodní foto: michellegordon2 z Pixabay