„Otvíráme například studijní program Produkce v kulturních a kreativních odvětvích,“ říká v rozhovoru pro kulturní deník Ostravan.cz děkan Fakulty umění a známý performer František Kowolowski. Jaký je zájem o studium této umělecké školy v době tvrdého kulturního lockdownu? A zbývá děkanovi čas i na vlastní tvůrčí práci?
Dovolím si napřed opustit chmurnou pandemickou realitu a zasním se nad podobou klastru Fakulty umění Ostravské univerzity, který právě vyrůstá na Černé louce. Těšíte se na okamžik, až bude hotovo?
Samozřejmě, všichni na Fakultě umění se na to hodně těšíme. Mělo by se tak stát někdy v červnu roku 2022, snad budou termíny dodrženy. Současné zázemí hudební části naší fakulty na Sokolské je dnes naprosto nevyhovující. Pro umělecké disciplíny nám nyní schází to nejpodstatnější – prostory pro kreativní výuku, v nichž by mohli studenti realizovat své projekty v profesionálním režimu.
Černá louka a nábřeží Ostravice dostanou díky Fakultě umění novu tvář, vznikne tam studentské městečko skoro v lůně přírody, zároveň ale v centru města, přímo za Divadlem Antonína Dvořáka. Zatím tento prostor patřil náletovým dřevinám a bezdomovcům, předtím ne úplně povedenému muzeu zmenšenin světových staveb, za komunistů mě tam maminka vodila na autodrom. Jak se nyní promění nábřeží?
Přímo nábřeží Ostravice není součástí projektu. Jeho úpravy ale v souvislosti s výstavbou nových budov Ostravské univerzity na Černé louce (Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie) pečlivě připravuje statutární město Ostrava. Je tady velká synergie, aby se centrum v této části zásadně proměnilo a nábřeží řeky se prodloužilo až k novým budovám Ostravské univerzity, tedy až za soutok Ostravice s Lučinou.
Nábřeží Ostravice u Sýkorova mostu se přezdívá Malá Kodaň, dělá se tam živá muzika, divadlo i literární festivaly. Takové prostředí může být pro studenty vysoké umělecké školy inspirující, jak ale uchazeče nalákat zrovna do Ostravy, když město zároveň patří i do první desítky nejvíce znečištěných měst v Evropě? Jak se dnes získávají talentovaní studenti, vychrlí jich vůbec střední školy dostatek?
Jak získat talentované studenty, to je věčné téma, zároveň velmi komplikované a složité. A Ostravská univerzita tím, že sídlí v určitém specifickém regionu, je zaměřena hlavně na studenty z Moravskoslezského kraje. Fakultu umění ale navštěvuje stále větší procento studentů, kteří přicházejí z celé republiky i ze Slovenska. To je v tuto chvíli pozitivní fakt, který chceme podpořit nejen nabídkou nové budovy a nejmodernějších technologií, ale i setrvalou nabídkou kvalitních pedagogů. Musíme studenty nalákat na skutečně výrazné umělecké individuality, které jsou i vynikajícími pedagogy. Myslím, že zatím se to daří.
Nejpodstatnější je asi stejně kreativita uchazeče. Ani sebelepší technické a další zázemí Fakulty umění zřejmě nemůže zajistit, že se ve škole zrodí významné umělecké osobnosti.
Úroveň uchazečů má samozřejmě v řádu let určitou kolísavou tendenci, což je dáno i demografií. V posledních letech maturují slabší ročníky, časem ale zase přijdou ty silnější. V celé republice se pak plošně snížil zájem o vysoké umělecké školství. Minimálně poslední tři roky se nám ale na Fakultu umění daří přijímat opravdu velmi talentované jedince, což i pedagogy podněcuje k přesvědčivějším výkonům.
Nová budova je teprve rozestavěna, veřejnost ji zatím nemůže posoudit. Vy ji ale dobře znáte alespoň z projektů, jaká bude?
Celý projekt prošel dost velkým vývojem, pracuje se na něm od roku 2016. První studii pro novou budovu Fakulty umění na Černé louce připravil renomovaný architekt Svatopluk Sládeček z Brna. Situace se ale postupně měnila, konkretizovaly se třeba podmínky a zdroje financování, přičemž Ostravská univerzita nedosáhla na původní záměr. Projekt se tak musel přepracovat, v této fázi byl osloven skvělý architekt Kamil Mrva, který mimochodem pochází z našeho regionu, ateliér má v Kopřivnici. A právě on dal tvář budově, která roste za Divadlem Antonína Dvořáka.
Můžete být konkrétnější?
Řekl bych, že projekt navazuje na estetiku neofunkcionalismu a modernismu, který skvěle funguje i díky strukturovaným pohledovým betonům a dřevěným prvkům; to vše je sladěno do sympatické uspořádanosti a funkčnosti.
S Klastrem umění a designu souvisejí i obory, které jsou ušity na míru právě prostorám na Černé louce. Fakulta se nedávno pochlubila jejich úspěšnou akreditací, zkuste nové programy srozumitelně představit. Vy jste výtvarný umělec, tak začněme novým programem Grafický design a vizuální komunikace. V čem bude jiný ve srovnání se stávajícími obory zaštítěnými Ateliérem grafického designu Text Forma Funkce?
>>>> Děkujeme kulturnímu deníku Ostravan.cz za laskavé svolení k přepisu rozhovoru. Přečtěte si jeho pokračování zde. <<<<
Fotografie: archiv Františka Kowolowského.